Hoşgörü kenti sömestirde misafirlerini bekliyor

  • Haberin Tarihi: 8 Ocak 2019
  • Bu haber 254 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hoşgörü kenti sömestirde misafirlerini bekliyor

Ezan ve çan sesinin birbirine karıştığı, farklı kültürlerin hoşgörüyle, kardeşçe yaşadığı Mardin, tarihi dokusuyla Türkiye’de sayılı kentler arasında yer alıyor.
Mardin’i yarıyıl tatilinde tercih edecek konuklar, butik otellere dönüştürülen tarihi konakların yanı sıra şık oteller, pansiyon haline getirilen otantik Mardin evleri ile ilçelerde bulunan otellerde konaklayabilir.
Kent merkezindeki Mardin Müzesi, kentte ilk görülmesi gereken yerler arasında.
Sarp kayalar üzerinde yer alan Mardin Kalesi’nden kenti izlemek, gün doğumu ve gün batımında bir başka güzel.
Gece, kente özgü taş mimarisi örneğini yansıtan Erdoba Konakları veya Cercis Murat Konağı’nda Reyhani müziği eşliğinde zengin yöre mutfağının lezzetleri tadılabilir.
Sembusek, içli köfte, kibe bumbar, dolma, kaburga ve etli ekmek, erik yahnisi ve peynir helvası, bu lezzetlerden sadece birkaçı.
Mardin’in hareketli ve renkli çarşısında vakit geçirirken, egzotik baharatlar, badem şekeri, telkari gümüş, el işi bakır objeler, fırınlarda kurutulmuş ekmek ve yöreye özgü organik üretilen sabun satın alınabilir.
Mardin’de bugüne kadar varlığını devam ettiren manastırlardan ihtişamlı bir yapıya sahip Deyrulzaferan da misafirlerini bekliyor. Buranın kuzeyinde kayalara oyulmuş Meryem Ana Kilisesi ve Mor Yakup Manastırı, görülmesi gereken mekanlar arasında bulunuyor.
Midyat ilçesine 23 kilometre mesafedeki Mor Gabriel Manastırı da dünyada üçüncü büyük manastır olarak adeta tarihin tanıklığını yapıyor.

Dara Harabeleri ziyaretçilerini bekliyor
Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Dara Harabeleri de görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında bulunuyor.
Dara köyünün altında kalan antik kentte, milattan sonra 5. yüzyıla ait kaya mezarları yer alıyor. Antik kaynaklarda “Mezopotamya’nın Efes’i” olarak tanınan Dara Antik Kenti, İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşim yeri.
Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün otel ve konaklarda hazırlıkların tamamlandığını, kentin her dönem olduğu gibi yarıyıl tatilinde de tercih edilen illerin başında yer aldığını söyledi.
Kentte 6 bin 500 yatak kapasitesi bulunduğunu ifade eden Güngör, “Güzel bir hazırlık yaptık. Ciddi bir talep var. Marka şehir Mardin’e bütün misafirlerimizi bekliyoruz.” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın