Yaşama Dokunmak

  • Yazının Tarihi: 11 Ocak 2019
  • Yazar: Vehap ERdoğan
  • Bu yazı 262 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Ülkemizde ve yaşadığımız coğrafyada gönüllülük esasına dayalı çalışan ve insanların yaşamlarına ince dokunuşlar yapan değerli şahsiyetler ve dernekler var.

Basın sektöründe çalışmanın dezavantajları olduğu kadar avantajlı yönleri de çoktur. Bir olaya şahit olup değerlendirdiğimizde iki yönlü olarak görebiliyoruz bazı durumları.

Mesela bazı sivil toplum kuruluşları, dernekler ve şahsiyetler yardım kampanyaları düzenlediğinde bazısı bu durumu şova dönüştürüyor bazısı da sırf Allah’ın rızasını kazanmak ve yaptığı işi diğer işlerin lokomotifi yapmak, örnek göstermek için yapıyor.

Kimisi derneği ve bağlı bulunduğu STK’yı başka yere yükselmek için basamak olarak kullanıyor. Kimileri de yardıma muhtaç kişilerin hayatına dokunmak, yaşamlarında güzele dair bir iz bırakmak için yapıyor.
Bu durum yaşadığımız kış aylarında kimi zaman çocuğa verilen bir mont ve bot oluyor, kimi zamanda sanata öncülük etme adına verilen bir enstrüman oluyor.

Kısa bir süre önce Mardin birinci caddede ellerinde çalgı aletleri olan ve besteler, eserler söyleyen bir genç grubuna şahit oldum.

Etraflarına toplanan çocuklar hem kendilerine eşik ediyor hem de mutlulukları gözlerinden okunuyordu.
Etraflarında yetişkinlerden çok çocukların bulunması kendilerine verdikleri ismin hakkını fazlasıyla veriyordu zaten.

‘’Çocuklar İçin Çal derneği’’ amacına ulaşmış ve bir çocuk kitlesine ulaşmayı başarmıştı.
İlk başlarda sayıları bir elin parmaklarından fazla olmayan bu gönüllü genç arkadaşların şimdilerde birçok ilde temsilcilikleri var ve gayet güzel, başarılı işlere imza atıyorlar.

Bir çocuğun yüzündeki gülümsemeye sebep olmak bu dünyadaki en güzel duygudur.
Batı illerinde yaşayan ünlü isimlerin de bu iyilik zincirine katılması beni de fazlasıyla memnun etti.
Gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan, öğrenci olduğu halde vaktinden ve zamanından feragat ederek güzel işlere imza atan değerli arkadaşım Hürriyet Aras’ında bu iyilik kervanına dahil olduğunu öğrendim.
‘’Çocuklar İçin Çal derneğinin’’ son icraattı, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Kelek köyünde yaşayan 7. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda 152 keçiye çobanlık yapan Yıldız Çelik’in hayalini gerçekleştirmek oldu.
Bu durumu öğrendiğimde değerli meslektaşım, arkadaşım olan İhlas haber ajansı Mardin temsilcisi Beril hanımdan bu güzel yaşam haberini işlemesini istedim.

‘’Çocuklar İçin Çal Derneği’’ üyeleri Yıldız’ın hayalini gerçekleştirmek için köyün yolunu tutmuş ve gitarını teslim etmişlerdi.

Meslektaşım Beril hanımda bu durumu haberleştirmiş ve sonrasında çok duygusal anlar yaşamıştı.
Umarım ‘’Çocuklar İçin Çal Derneği’’ daha birçok çocuğun hayalini gerçekleştirir Yıldız da gelecekte çok iyi bir sanatçı olur.

Unutulmamalıdır ki, bu topraklar tam anlamıyla sanat ile buluştuğunda kan ve göz yaşı son bulacaktır.

Bir Yorum Yazın