“Tüm suçlarda %18 artış oldu”

  • Haberin Tarihi: 14 Ocak 2019
  • Bu haber 134 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Tüm suçlarda %18 artış oldu”

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, adliye sarayında bulunan makam odasında gazeteciler ile bir araya gelerek 2018 yılını değerlendirdi.
Bektaş, Mardin’de 2018 yılı içinde tüm suçlarda yüzde 18’lik artış olduğunu söyledi.
Bektaş, Mardin’in sınır hattında bulunmasının suç artışında etkileyici bir unsur olduğunu belirterek uzlaşma ve ara buluculuk konusunda 2018 yılının son çeyreğinde büyük bir artış ile başarı yakaladıklarını kaydetti.
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, konuşmasının devamında, 2018 yılında adliyeye yansıyan soruşturmalar açısından bir artış olduğunu söyleyebiliriz “Burada 2017 yılına nazaran yüzde 18-20’lik bir atış var. Tüm suçlarda geçerli olduğu gibi terör suçlarında anayasal düzene karşı işlenen suçlarda artış var. 2018 yılında adliyeye intikal eden olay sayısı 15 bin 251, 2017 yılında 13 bin 5 evrakla hazırlık evrakı kapanış yapılırken bu yıl yüzde 18-20’lik bir atış yaşandı. Vatandaşın adalet hizmetine erişmesi adaletin tahsis edilmesinin başlangıç noktasıdır. Cumhuriyet başsavcılığı yani savcılık aşamasının “ Hazırlık aşamasında yeterli delil toplanması yeterince delil yoksa da hem mağdur ve şüpheli aşamasında o stresli sürece son vermek. 2018 yılında gelen evrakı yüzde 85 oranında karara bağlanma aşaması yaşanmış Türkiye ortalamasından oldukça yüksek bir ortalamadır.
2018 yılında çevre ülkelerde yaşanan olaylara baktığımızda sayımızın artışın normal ve göç alan bir iliz olduğunu kaydeden Başsavcı Bektaş “ Terör olaylarında artış ile terör büromuzu güçlendirdik. Suçun türü bizim için önemli değil dosyanın karara bağlanması önemli. 5 bin 314 dosya terör suçu. Bu yüksek rakam ama bu Mardin ilinin bulunduğu konumdan kaynaklanıyor” dedi.
Yılın sonun 4 ayında savcı sayının arttığını kaydeden Bektaş, “Bizim için en önemli şey dosyaların karara bağlanması. Soruşturmanın hızla tamamlanması. Mardin’de sınır ili olmasından da kaynaklı olarak yaşanan suçların 5 bin 314 tanesi terör suçu. Savcı sayımızı artırarak dosyaların karara bağlanması için ciddi bir çalışma yürütülüyoruz” dedi.

Mardin’de uzlaşma ve arabuluculuk anlaşmaları artıyor
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Türkiye’nin arabuluculuk ve uzlaşma dosyalarında birinci il seçildiğini kaydeden Bektaş, “Adalet sistemindeki yenilik uzlaşma ve arabulucu ile toplumsal barışın sağlanmasında büyük önem sağlamakta. Mardin’de son 3 ay içinde yüzde 40’lar civarında olan oranı yüzde 60’lara çıkardık. İnşallah bunu çok daha yüksek rakama çıkaracağız. Toplumsal barış ve huzur için savcıların iş yükünün azaltılmasında bakanlığımızın kurduğu bu sistem büyük önem arz etmekte” diye konuştu.
Mardin’de 40 bin metrekare alana yeni adalet binası yapılacağının müjdesini veren Başsavcı Bektaş yeni binanın projesinin tamamlandığını ve Mardin’e yakışan bir adalet sarayının en kısa sürede tamamlanıp hizmete girmesi için yoğun bir çalışma temposunun sürdüğünü kaydetti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın