Mahir Eller Projesi Tanıtıldı

  • Haberin Tarihi: 30 Ocak 2019
  • Bu haber 291 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mahir Eller Projesi Tanıtıldı

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği öncülüğünde yürütülen Mahir Eller Projesi’nin Mardin ayağının tanıtımı gerçekleştirildi. 12 il’de 30 bin kişiye ulaşması planlanan Proje’de mesleki yetkinlikler belirlenerek 3 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.
Avrupa Birliği Tarafından finanse edilen Mahir Eller Projesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları ve Araştırmaları Vakfı (TEPAV)ortaklığında ve Mardin’de Mardin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile yürütülüyor. Mahir Eller Projesinin Mardin tanıtım toplantısı Mardin’de bir otelde Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Toplantıda Konuşan Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı Özel sektörün sahiplenmesi ile Mahir Eller projesinin işveren ve çalışanı yeterlilik konusunda buluşturacak bir proje olduğunu belirterek “proje konusunda biz oda olarak tüm desteği veriyoruz. Proje Hem Türk hem de ülkemizde geçici koruma altındaki Suriyeli vatandaşların uluslar arası standartlara uyumlu mesleki yeterlilik belgesi alması sureti ile ekonomik katlıma teşvik ediyor” dedi.
Toplantıda Konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman yüzde 25 işsizlik oranı olan bir bölgedeyiz diyerek, “Her vatandaşımızı kamu kurumlarında istihdam etme şansımız olmuyor. İş kur ile birlikte 6 aylık ya da uzatılırsa 9 aylık geçici istihdam sağlamaya çalışıyoruz. Bunlardan ziyade kurumlarımızın, odalarımızın bu tür mesleki yeterlilik vermesi önemli.
Türkiye Avrupa normlarında çalışmalar yapıyor. Ben bu mahir eller projesinin önemli bir projesi olduğuna inanıyorum Mardin’de 95 bin Suriyeli vatandaşımız yaşıyor. Ama Mardin’de asayiş açısında da sorun olmadan burada misafirimiz olarak yaşıyorlar” dedi.
Proje hakkında bilgi veren Proje Sorumlusu

Muhammed Burak Durak, projenin 12 ilde yüzde 65 Suriyeli yüzde 35 Türk vatandaşlarından 30 bin kişinin uluslararası mesleki yeterlilik belgesi alarak istihdama kazandırılması üzerine olduğunu ifade ederek, “ proje kapsamında 30 bin kişinin kaydını almayı ve 20 bin kişiyi sınava almayı planlıyoruz. Kişilere firmalar ile meslek sahipleri ile birlikte yönlendiriyoruz. Bu buluşma ile kişilerin iş bulmasını planlıyoruz ve işyerlerine teşvikler sunuyoruz” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın