Vali Yaman, “Bölge huzur içinde”

  • Haberin Tarihi: 7 Şubat 2019
  • Bu haber 2927 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vali Yaman, “Bölge huzur içinde”

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Belediye işini gücünü bırakmış, terör örgütüne destek oluyordu. Aynı şekilde bir kısım sivil toplum kuruluşu da buna destek veriyordu. Başarılı operasyonlar ve belediyedeki bugünkü organizasyonla bölge huzur içinde.” dedi.
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca yürütülen “Kamu Sivil Toplum Kuruluşu İş Birliği Projesi” kapsamında, Mardin’de bir otelde “Sivil Toplum Günleri” etkinliği düzenlendi.
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “ Mardin son bir buçuk yıldır görülmesi en çok tercih edilen şehirler arasında geliyor. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, İçişleri Bakanlığımızın koordinatörlüğünde bölgede terör örgütüne yapılan operasyonla bölge ve Mardin’de yakalanan huzur, kamuoyunu önemli ölçüde sevindiriyor. Bu huzurla birlikte Mardin’de son bir buçuk yılda 3 milyon misafir ağırladık. Bunların 500 bini yatılı misafir. 2019 yılında ise 5 milyon turist olarak tahmin ediyoruz. Bu huzurun sağlanmasında devletimizin önemli katkıları olsa da siz değerli vatandaşlarımız ve STK temsilcilerinin çok önemli destekleri var”
2,5 yıldır Mardin’de Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili olarak görev yaptığını ve bu sürede şehirde yaşadıklarına değinen Yaman, “Hiç çöpler toplanmamış, kamu hizmeti yapılmamış. Belediyeler işini gücünü bırakmış terör örgütlerine destek oluyorlardı. Bir takım STK’larda destek oluyorlardı. O günden bugüne yapılan başarılı operasyonlar ve belediyelerin halka yönelik yaptığı çalışmalarla bölge şuan huzur içerisinde. İnşallah bu şekilde devam edecek.” Dedi.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Adnan Zengin, 2017’de uygulanmaya başlanan proje kapsamında etkinliklerin sürdürüldüğünü belirtti.
Sivil toplum yapılanmasını önemseyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun projeyle yakından ilgilendiğini bildiren Zengin, “2004’teki yeni konseptle derneklerimizin sayısı bugün yüzde 110 artmıştır.
2010-2018 arasında derneklerin sayısının yüzde 62 artmasına bağlı olarak gelirlerin de yüzde 235 artması kayda değer, önemli gelişmelerdir.” dedi.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum ve Temel Haklar Sektör Yöneticisi Maxime Montagner, AB’ye göre sivil toplum kuruluşlarının “insanların ortak hedeflerini takip edebilmesi, siyasi, kültürel, sosyal veya ekonomik ideallerini gözetebilmesi amacıyla örgütlenen, devlet dışı, kar gütmeyen, partizan olmayan ve şiddet içermeyen” yapılar olduğunu söyledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın