Karaca, “Yerel basın dijital dönüşüme uyum sağlamalı”

  • Haberin Tarihi: 8 Şubat 2019
  • Bu haber 188 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Karaca, “Yerel basın dijital  dönüşüme uyum sağlamalı”

Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şubesi koordinatörlüğünde, Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) desteği, Mardin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) işbirliği ile düzenlenen ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nın yapılan törenle kapanış ve sertifika töreni düzenlendi.
Üniversitelerin İletişim, Hukuk, İİBF, Sağlık ve Sosyal Bilimler Fakültelerinden mezun olanlar ile bu fakültelerin son sınıflarında okuyup da mezuniyet şartlarını yerine getiren kursiyerlerin katıldığı ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda 21 kursiyer sertifika alarak mezun oldu.
Artuklu Kaymakamlığı konferans salonunda yapılan törene Mardin Valisi ve büyükşehir Belediyesi başkan vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
Törende konuşan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, yerel basının dijital dönüşüme uyum sağlaması gerektiğini vurgulayarak Basın İlan Kurumu olarak sektöre bu anlamda ellerinden gelen desteği verdiklerini ifade etti. Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı çerçevesinde yazılı basının ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirilmesinin temel amaç olduğunu söyleyen Karaca, “Bu sayede sektörümüzün kangren haline gelmiş temel problemlerinin çözümlenmesinin yanı sıra yapısal dönüşümü ile birlikte dijital dönüşümlerinin de gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Tören, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 21 kursiyere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.
Törende bir konuşma yapan Güneydoğu Anadolu gazeteciler federasyon başkanı Mehmet Çelik ise Doğu ve güneydoğu bölgelerinde gazetecilik ne kadar zor bir meslek olduğunu belirtilerek BİK genel müdürlüğün yerel basına verdiği destek ve yakın ilgilerinden dolayı teşekkür etti.
Mardin Valisi ve Büyükşehir belediye başkanı Mustafa Yaman ise yaptığı konuşmasında basının ülkenin her konumunda çok büyük katkısı olduğunu belirterek özellikle son zamanlarda dünyaya açılan Mardin turizm alanında büyük katkısı olan basına teşekkür etti. Törende eğitime tabi tutulan yeni nesil gazetecilere sertifikaları dağıtıldı.
Mardin’de düzenlenen törende “Yeni Nesil gazetecilik eğitimi veren eğitmenlerden Mahmut İrtem (Medya tarihi),Doç.Dr.Beyhan Kanter (Dil Bilgisi),Fuat Kozluk(Televizyon ve istihbarat Haberciliği),Erdem Gültekin (Ajans Haberciliği), Adnan Avuka (Haber Fotoğrafçılığı), Avukat Bahattin Uncu (Basın hukuku), Hakim Saffet Azbay( Spor Muhabirliği),Prof.Dr.Can Bilgili(Haber yazma kuralları,röportaj,görsel haberciliği,haber toplama ve yazma ile haber infografik ve görsellik),Beyhan Çalışkan (Sayfa Tasarımı),Ahmet Tezcan(Siyasi danışmanlık)Doç.Dr.Levent Araslan (Dijital habercilik) Doç.Dr.Ömer Bozkurt (Medya ve etik), Özcan Yılmaz(Radyo’da canlı yayın eğitimi) konularında eğitim verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın