Derik’te bir ilk: Mide delinmesi ameliyatı

  • Haberin Tarihi: 14 Şubat 2019
  • Bu haber 1790 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Derik’te bir ilk: Mide  delinmesi ameliyatı

Derik ilçe Devlet Hastanesinde ilk defa mide delinmesi ameliyatı yapıldı.
Genel Cerrahi kliniğinde ilk kez Mide Perforasyonu(mide delinmesi) Ameliyatı yapıldı.
57 yaşında erkek bir hasta şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ve mide yanması şikayeti ile Derik Acil Servise başvurdu. Mide perforasyonu ön tanısıyla gerekli tetkikler yapıldıktan sonra Mide çıkışına yakın delinme tespit edilen hastanın midesine perforasyon onarımı yapıldı.
Ameliyata alınan hastanın durumu iyi olduğu ve taburcu edildiği belirtildi. Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Yönder, yaptığı açıklamada, Derik Devlet Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde mide-bağırsak ameliyatları, fıtık, safra kesesi ve karın germe ameliyatları gibi pek çok ameliyatın başarıyla yapıldığını söyledi.
Yönder,” Bu konuda bizlerden tıbbi malzeme ve her türlü desteğini esirgemeyen başta İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı ile Hastane Yönetimimize çok teşekkür ediyorum.”dedi

Mide delinmesi neden olur
Mide delinmesi, çeşitli mide problemleri nedeniyle meydana gelen bir durumdur. Midenin delinmesi durumu, mide duvarının zarar görmesi ve karın boşluğuna açılması şeklinde açıklanabilir. Bu delik nedeniyle özellikle mide asidi ve sıvı gıdalar mideden karın boşluğuna akmaktadır. Bu durum da çeşitli şikayetlere ve belirtilere neden olmaktadır.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın