Atatürk’ün Mardin’e gelişi törenlerle kutlandı

  • Haberin Tarihi: 13 Mart 2019
  • Bu haber 56 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Atatürk’ün Mardin’e  gelişi törenlerle kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Mardin’e gelişinin 103 yıl dönümü törenlerle kutlandı.
Valilik alanında yapılan törende Mardin valisi ve Büyükşehir belediyesi başkanı Mustafa Yaman,Tugay komutanı Fedai Ünsal, Mardin’deki müdür, öğretmen, gaziler, öğrenciler ve Kırklar Kilisesi başpapazı Gabriel Akyüz katıldı.
Atatürk’ün Mardin’e gelişinin 103 yıl dönümü anıta Büyükşehir belediyesi genel sekreteri Abdullah Yenigün çelenk sunulduktan sonra saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten Mehmet Edip Fatma Yüksel Kız Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni Pınar Ayla okudu. Öğretmen Ayla yaptığı konuşmasında şöyle seslendi,
“Bugün Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Mardin’e gelişinin 103 ncü yıl dönümü kutlamak süre toplanmış bulunuyoruz. Kültürüyle, İnan yelpazesiyle, Mimarisiyle, mutfağıyla, tüm folkloruyla Mardin tarihin içinde asırlara yolculuğun merkezi. 3000 seneden öncelere dayanan şehir için hangi uygarlıkları sıralayarak isimler bir yerden eksik kalır. Her biri başka bir yönüyle şehri donatıp sunmuştur, bugüne savaşların eksik olmadığı coğrafyada daima sahip olunmak istenen bir şehir kimliği taşır her yüzyılda.
Osmanlı devrinde, Mardin, Diyar-Bekir Beylerbeyliği’nin 24 sancağından biridir; Tanzimat’tan sonra ise bölgedeki 3 sancaktan biri, İstiklal harbi’nde haklı mücadelesini silahsız fakat birlik içinde düşmanı korkutarak yapmıştı. İşte bu vakitlerde Atatürk’ün hayatında önemli bir dönem noktası vardır; General olduğunun müjdesini Mardin’de alacaktır büyük komutan.
Mardinliler bir gece önce aralarında “Albay” olarak gördükleri Mustafa Kemal’i ertesi gün “General” apoletleriyle Mustafa Kemal Paşa olarak selamlaşmışlardır. Hem de 35 yaşında genç, Heyecanlı bir paşa olarak.
Atatürk’ün Mardin’e bir diğer gelişi hemen bir yıl sonra 1917’nin şubat’ına denk gelir. 2’nci ordu komutanlığına vekalet ettiği günlerde, hicaz cephesi kuvvet komutanlarına atandığında beraberinde geniş bir heyetle Mardin’e gelmiştir, Mardinliler Atatürk’ü coşkulu bir törenle karşılamışlar, o gün şehrin Belediye reisi Hıdır Çelebi’nin evinde Mardin’in ileri gelenleriyle birlikte büyük önder konuk olmuştur. Atatürk’e o dönem için oldukça değerli bir samur derisinden kürk hediye edilmiştir. Bu armağan halen Konya’daki Atatürk müzesinde bulunmaktadır.
Taşın sertliğini kaybederek ehlileşmesi bu şehirde vardır. Ne kadar anlatılsa yaşamadığı zaman oldukça güçtür. Mardin’i anlamak.
Ecdatlarının ruhunu, kuvayı Milliye ruhunu, 15 Temmuzlara taşımayı görev edinmiş Bunlar onur duymuş bir şehir Mardin.
Mimari, etnografi, arkeolojik, tarih ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren şiirsel şehir Mardin bir 13 mart’ı daha idrak etmenin gururuyla tüm tarihi saygıyla selamlar, Bizler Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmayı görev ve sorumluluk bilen gençler olarak bize emanet ettiği Cumhuriyetimizin temeli değerlerini koruyacak, Ülkenin birlik ve beraberliği ile Milli ve ahlaki değerlerimize yönelik tehditleri bilgimizle cesaretimizle, yüreğimizle, canımızla ve kanımızla koruyacağımıza huzurunuzdan söz veriyoruz” dedi.
Atletizm’de dereceye girenler ödüllendirildi
13 Mart Atatürk’ün Mardin’e gelişi nedeniyle Gençlik spor il Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü organize ettiği atletizm koşusunda dereceye giren atletlere ödülleri verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın