Kuran bülbülleri yarıştı

  • Haberin Tarihi: 16 Mart 2019
  • Bu haber 473 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kuran bülbülleri yarıştı

Din öğretimi genel Müdürlüğü, Mardin il milli eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Mardin Sultan Abdulhamit Han İmam Hatip lisesi koordinatörlüğünde, İmam Hatip Okulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen “Genç Sada Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Bölge Yarışması” Mardin’de yapıldı.
Mardin Dicle Kalkınma Ajansı toplantı salonunda yapılan yarışma Mardin il Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Mardin Artuklu ilçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, Mardin il Müftüsü İsmail Çiçek, ilçe müftüleri ve birçok ilden öğrencilerin katılımı ile yapıldı.
Orta ve Lise İki katagoride yapılan kuran-i Kerim en iyi okuyanlar birbirleri ile heyecanla yarıştı.
Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, “Kuran-ı Kerim öğrenmek insanlığın en büyük ihtiyaçlarından birisidir. Çünkü Kuran-ı okuyup öğrenmek her türlü beladan, yanlışlıklardan koruyor. Bunun için büyük önem taşıyan bu yarışmanın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen öğretmen idareciler ve öğrencilere üstün başarılar dilerim” dedi.
Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek yaptığı konuşmasında Kuranı kerimin öğrenilmesi konusunda geniş bilgi verdi.
Yapılan yarışmada Orta ve lise öğrencilerden 18 bölge katıldı. Her orta ve liseden 7’şer yarışmacı katıldı. Bu yarışmacılar daha önce kendi illerinde yapılan yarışmalar sonucu bu yarışmaya hak kazanan öğrenciler katıldı. Yapılan yarışmada komitenin başkanlığını İl Müftüsü İsmail Çiçek yaptı. Yarışmaya giren Orta okul öğrencilerinden birinci olan Sami Özdemir Mardin Artuklu Yaylı İmam Hatip Okulu, İkinci olan Hamza Alas Diyarbakır Bağlar TOBB ,Yine ikinci olan Ferdi Yiğit Anadolu İmam Hatip orta okulu 3’ncü olan ise Yusuf Ali Doğan Van Başkale Tepebaşı İmam Hatip orta okulu oldu.
Lise kategorisinde ise birinci olan Hakkari bölgesinden Levent Çifçi Hakka İmam Hatip lisesi,yine aynı puan alan birinci olan Hüseyin Çelik olurken, ikinci olan Yusuf Atmaca Diyarbakır Kayapınar Yunus emre Anadolu İmam Hatip lisesi, 3 ncü olan Muhammed Kızılkaya Cizre A.İ.A.Lisesi yarışmada dereceye giren öğrenciler oldu.
Dereceye girenler altın ve çeşitli hediyeleri yani sıra başarı belgesi ve takdirname ile taltif edildiler.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın