Artuklu’da Türk Kızılayı Derneği Şubesi kuruldu

  • Haberin Tarihi: 23 Mart 2019
  • Bu haber 643 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Artuklu’da Türk Kızılayı  Derneği Şubesi kuruldu

Türk Kızılayı Derneği Artuklu şubesi gerçekleştirilen genel kurul toplantısı ile kuruldu. Kızılay genel merkezi tarafından ataması gerçekleştirilen başkan Metin Değer Tek liste ile gidilen olağan genel kurulda Türk Kızılay Derneği Artuklu Şubesi Başkanı seçildi.
Yeşilay’ın çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen genel kurula Kızıltepe ilçe Müftüsü Masum Taşçı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Kızılay Artuklu şubesi delegeleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda divan teşekkülü gerçekleşti. Divan başkanlığına seçilen Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu açılış konuşmasında “Kızılay ilk olarak 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kuruldu. Birçok isim değiştirdikten sonra Cumhuriyet sonrası “Kızılay” adını aldı. Bu gün gerçekleştirdiği misyonlar ile insanlık adına gerçekleştirdiği iyi işlerden dolayı Yeşilay’la kardeş dernek olarak görüyor, çalışmalarına elimizden geldiğince katkıda bulunacağımızı belirtmek istiyorum.” Dedi.
Genel kurul sonunda söz alan Eski Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş “Kızılay Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde seyyar ve sabit hastaneler kurmuş, hasta taşıma servisleri açmış, hastane gemileri donatmış, hemşireler ve gönüllü hasta bakıcıları yetiştirmiştir. Bu yönüyle tarihimizdeki yeri bizler için ayrıdır.” Dedi.
Açılış konuşmaları ve genel kurul tutanaklarının okunmasının ardından oylamaya geçilerek yeni yönetimin seçimi gerçekleştirildi.
Göreve getirilen yönetim adına teşekkür konuşması yapan Başkan Metin Değer, “Genel kurula katılan ve bizlere bu zorlu görevi tevdi eden bütün delegelere teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi Kızılay on yıllardır ihtiyaç sahiplerine ve korunmaya muhtaç insanlara yardım sağlama, toplumda yardımlaşmayı arttırma ve güvenli kan teminini gerçek-leştirme, afet ve olağanüstü durumlarda kurumsal becerisi ile organizasyon görevlerini üstleniyor. Bu bayrağı Mardin’de de dalgalandıracak siz gönül insanlarının da desteği ile bu iyilik hareketinin bir parçası olacağız inşallah.”dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın