Ömerli’de Arıcılığa Destek

  • Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2019
  • Bu haber 163 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ömerli’de Arıcılığa Destek

Ömerli kaymakamlığı ilçe tarım ve orman müdürlüğü tarafından otuz vatandaşa dokuz yüz arılı kovan verildi.
Ömerli Kaymakamlığı, İlçe Tarın ve Orman Müdürlüğü ile GAP bölge kalkınma idaresi Başkanlığı, GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri destekleme programı kapsamında %70 hibe destekli,% 30 katkılı, Ömerlide Arıcılığın Geliştirilmesi projesi kapsamında 30 çiftçimize 900 arılı kovan, 450 boş kovan ve arıcılık Ekipmanlar dağıtıldı.
Dağıtım törenine İlçe kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Orman Müdürü Memduh Dinler, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Bedirhan Bilen, İlçe müdürlüğünde görevli teknik personel ve proje sahipleri vatandaşların katılımı sağlandı.
Burada kısa bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Mehmet emin Taşçı; Arıcılığın Ata mesleği olmaktan çıkmadığı içindir ki, daha hala atalarımızdan gördüğümüz yöntemlerle arıcılık yapmaktadır. İşletmeler kendilerini yenilemekten kaçınmaktadır. Bu hali ile işletme maliyetimiz düşürülmediği içindir ki, bal maliyetimiz yüksek ve rekabet gücümüz yoktur. Bu neden ile arıcılık işletmelerimizde balın dışında Arı sütü, polen gibi diğer ürünleri üretilmesini önemsemeliyiz. Dedi.
İl tarım ve orman müdürü Memduh Dinler konuşmasında, Projesi ilke hızlı artan nüfuzumuzun gıda güvenliğini esas alan bal ve arı ürünleri tüketebilmelerini, arıcılarımızın gelirlerini artırarak hayat şartlarının yükseltilmesi, tarıma dayalı sanayinin ihtiyaçlarının karşılanması, kısa ve orta vadeli ihracat bağlantılarının garanti edilmesi için arıcılıkta üretimin artırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca; tüketicilerimizin güvenli gıda tüketmeleri için arzu ettikleri arı bilgilendirmek ve bilinçli tüketici toplumu oluşturmak projemizin amaçlarımızdandır. Hayırlı olsun. Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın