Öldürülen Avukat’ın Meslektaşlarından Büyük Tepki

  • Haberin Tarihi: 21 Mayıs 2019
  • Bu haber 205 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öldürülen Avukat’ın  Meslektaşlarından  Büyük Tepki

Diyarbakır Avukatlarından Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi üzerine Mardin Avukatları olaya büyük tepki gösterdi.
Adliye önünde bir araya gelen Mardin Barosu Avukatları ve Türkiye barolar birliği Kadın hukuku komisyonu bir basın açıklamamsı yaparak olayı kınadılar.
Mardin Barosundan Bayan Avukat Ruşen Bingül Binbaş basın açıklamasında olaya büyük tepki göstererek şöyle seslendi: “Meslektaşımız Avukat Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi “Kadın Cinayeti”Dir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedekarca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez cinayeti nedeniyle meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntü içindeyiz.
Eğitimli kişiler arasında yaşanan boşanma davasının bile cinayetle sonuçlanması;ülkemizde kadın şiddetin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “Kadın” olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “Kral Çıplaktır” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadınız cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadele başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır .Sistemin kadını korumadığı önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.
Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddet arttığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır.
Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davaların açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet çeşitliğinin sağlanmaması ve kadın özgür bir birey olarak değerlendirilmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın