Mardin ZMO’dan Anız uyarısı

  • Haberin Tarihi: 11 Haziran 2019
  • Bu haber 166 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mardin ZMO’dan Anız uyarısı

Mardin Ziraat Mühendisler Odası Başkanı Vedat Durak, anız yakmanın toprağa zararları konusunda çiftçileri uyardı.
Durak, “Bölgemizde buğday ve arpa anızının, çiftçilerimiz tarafından yakılmasının başlıca nedeni ikinci ürünü ekmek içindir. İkinci ürün olan mısırın ekimi dar bir zaman diliminde gerçekleşiyor. İyi bir tohum yatağını hazırlamak ve ekimde mibzer gözlerinin tıkanmasını önlemek amacı ile anız yakılıyor.”

Yangın Biyolojik Aktiviteyi Düşürüyor
Bütün uyarılara rağmen çiftçilerin topraktan ikinci ürünü almak için anız yakmaya devam ettiğin belirten Vedat Durak, anız yakmanın toprağa zararlarını şöyle anlattı: “Anız yangını topraktaki organik madde ve mikroorganizmaların yakılarak yok edilmesine neden olmaktadır. Bunun yanında rüzgâr ve su erozyonuna neden olmaktadır. Organik madde topraktaki bitki besin maddelerin kaynağını oluşturmaktadır. İyi havalanmasını sağlamaktadır. Su tutma kapasitesini artırmaktadır. Eğer bunları yok edersek toprağı çoraklaştırır, verimsiz hale getiririz ve daha fazla kimyasal gübre kullanmaya yönlendirilmiş oluruz. Bu da çiftçilerimizin maddi kaybına neden oluyor ve toprağına kimyasal gübre atarak, toprağını daha fazla kirletmektedir. Mikroorganizmalar yönünden bakacak olursak, 80-100 santigratlık derecede, 3 cm derinliğe kadarki tüm mikroorganizmaların yok edilmesine, bu da topraktaki biyolojik aktiviteyi düşürmektedir. Geriye verimsiz bir toprak kalmaktadır. En fazla toprak kaybı anız yakılan topraklarda meydana gelmektedir, en az toprak kaybının ise hasattan sonra anız yakılmadan gölge tavında sürüm yapılan tarlalarda olmaktadır.”
Anız yakmanın toprakta yaşayan canlılara zarar verdiğini hatırlatan Durak Doğal dengenin de bozulduğuna dikkat çekti. ‘’Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya ile verimli toprak ve su kaynakları bırakabilmemiz için anız yakmaktan vazgeçmemiz zorunlu hale gelmiştir.’’

Anız Yakmayın
Anız yakmanın önüne geçmek için yeni ve modern tekniklerin uygulanabileceği dile getiren Durak ‘’İlimizde anız yakmaları azaltmak için sektörün tüm bileşenlerini ortak hareket etmesi önemli olacaktır. Üretim deseninde değişime gitmek, anız yakmayı gerektirmeyecek, İkinci ürünleri seçmek, modern ekipmanlarla anızların toplanmasını ya da parçalanıp dağıtılmasını teşvik etmek, yılda tek ürün ekimini gelir anlamında yükselterek üreticilerimizin bir sezonda tek ürün ekmesini (pamuk, buğday, mercimek) sağlamak faydalı olacaktır.’’ dedi.
Durak ‘’Anız yakmanın; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018/1 No’lu tebliğine göre anız yakanlara her dekar için 48,58 TL idari para cezası uygulanacak olup anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacak, ayrıca 6831 Sayılı Orman Kanununun ilgili cezai müeyyideleri uygulanacaktır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın