Turizmde bayram bereketi

 • Haberin Tarihi: 12 Haziran 2019
 • Bu haber 397 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Turizmde bayram bereketi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kadim kent Mardin’de turizmde bayram bereketi yaşandı.
Türkiye’nin farklı bölgelerinden çok sayıda kişi, Ramazan Bayramı tatilinde rotasını binlerce yıl çeşitli medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla göz dolduran Mardin’e çevirdi.
İki il, kavuştuğu huzurla ziyaretçilerine eşsiz bir atmosfer sundu.
Yaklaşık 10 bin yatak kapasitesine sahip hoşgörü kenti Mardin’deki otel ve misafirhanelerde doluluk yüzde 100’e ulaştı. 9 günlük bayram tatilinde yaklaşık 100 bin kişinin ağırlandığı kentte bazı misafirler konaklamaları için çevre il ve ilçelere yönlendirildi.

 • Mardin’e ziyaretçi akını
  Mardin Valisi Mustafa Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mardin’in son yıllarda turizmde tercih edilen illerin başında geldiğini söyledi.
  Turizmde geçen yıl rekora ulaşan yoğunluğun bu yıl da sürdüğünü ifade eden Yaman, sadece bayramda doluluğun yüzde 100’e ulaştığını belirtti.
  Yaman, bu ilgiden memnuniyet duyduklarını ancak yer sıkıntısı da yaşandığını aktardı.
  “Mardin bayramda da tercih edilen destinasyonların başında geliyor. Bu önemli. İnşallah huzur sürdükçe hem bölgeye yatırım artacak hem de bölge esnafımızın, insanlarımızın yüzü gülecek.” diyen Yaman, geçen yıl 3 milyon turist hedefinin aşıldığını vurguladı.
  Yaman, “Geçen yıl 750 bini yatılı, 3,5 milyon turist oldu. Bu sene inşallah 1 milyonu yatılı 5 milyonun üzerinde turist bekliyoruz. Şu anda yoğunluk bunu aşacağımızı gösteriyor.” dedi.
 • “Bazı acentelere yer veremedik”
  Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Güngör, bayramda otellerin doluluk oranının istenilen seviyeye ulaştığını söyledi.
  Otelciler olarak bu durumdan memnun olduklarını anlatan Güngör, şunları kaydetti: “Mayıs ayında da beklentimizin üzerinde rezervasyon aldık. Buna bayram tatili de eklenince çok güzel rakamlara ulaştık. Bazı acentelere yer veremedik, onlardan özür diliyoruz çünkü kapasite tamamen doldu. Bu açıdan bayram çok güzel geçti. İnşallah bu sene 1 milyon konaklamalı turist hedefliyoruz. Çevre illerden gelen çok sayıda misafir var. Şanlıurfa, Gaziantep, Van, Diyarbakır, Batman ve Şırnak’ta inanılmaz bir yoğunluk var. İnşallah günübirlik ziyaretlerle 5 milyonu geçeceğiz.”
  Bayram tatili için Mardin’e gelen Reha Ersin Çakır, kenti çok beğendiğini vurguladı.
  Otellerde yer bulmadıkları için başka bir yerde kalmak zorunda kaldıklarını ifade eden Çakır, kentte gezilecek ve ziyaret edilecek çok mekan bulunduğunu aktardı.
  İskenderun’dan gelen Mithat Keskin de 35 yıl aradan sonra Mardin’i ziyaret ettiğini dile getirerek, “Çok önemli bir turizm destinasyonu olmuş. Antalya’ya, yurt dışına da gidiyoruz ama buraları da gezmek lazım.” dedi.
  Mersin’den gelen Ali Özkan, bayramı tarih kokan Mardin’de geçirdiklerini anlatarak, kentin son yıllarda gözde olduğunu anımsattı.
  Kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında olduğunu belirten Özkan, tarihi yapılar, sıcak-kanlı insanlarıyla tatili Mar-din’de geçirmekten memnun olduklarını kaydetti.
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın