Öğretmen, Veli ve Öğrencilerin şiir buluşması

  • Haberin Tarihi: 13 Haziran 2019
  • Bu haber 172 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Öğretmen, Veli ve Öğrencilerin şiir buluşması

Mardin’de, Şehit İlhan Varank Ortaokulunda, öğretmenler, veliler ve öğrenciler şiir etkinliğinde buluştu.
Mardin Artuklu Şehit İlhan Varank Ortaokulu öğrenci, veli ve öğretmenleri “Bir Şiiriniz Olsun!” isimli etkinlikte bir araya geldi. Veliler, öğrenciler ve öğretmenlerin yazdıkları şiirler için imza günü ve şiir dinletisi düzenledi.
Okul binasında düzenlenen etkinliğe katılan Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer, ilk defa düzenlenen veli, öğrenci ve öğretmenlerin “Bir Şiirimiz Olsun”etkinliği ve buluşmasını önemsediğini ve desteklediğini söyledi.
Sümer İlk defa veli, öğretmen ve öğrenciler şiir etkinliğinde buluşuyor. Milli eğitim olarak bu tür birleştirici, kaynaştırıcı ve eğitimde fırsat eşitliği yaratan etkinlikleri destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Farklı ve anlamlı ortak bir şiir kitabı ortaya çıktı. Ben de bu kitapta şiirim olsun isterdim. Ben de şiir yazmaya başlayacağım. Emeği geçen okul idaresine ve öğretmenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Öğretmen, veli ve öğrencilerin şiirlerinden oluşan ve yayınlanan, ?”Bir Şiiriniz Olsun” isimli fanzin; farklı dillerden şiirlerin de yer aldığı ürünlerle, Mardin Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer, Şube Müdürü Hasan Berhuni, okul müdürleri ve şiirsever öğrenci, veli ve öğretmenlerin destek ve katılımlarıyla yapılan bir kokteylle tanıtımı yapıldı. Fanzinin tanıtım etkinliğinde; şair öğrenci, veli ve öğretmenler şiirlerini okuyup, şiirlerinin olduğu rengarenk fanzinleri imzaladı. Fanzin-Şiir etkinliğinin koordinatörleri Matematik Öğretmeni Ensari Özdoğan, Türkçe öğretmenleri Metin Aydın, Hakim Bayındır ve İngilizce öğretmeni Abdulselam Aktaş, Türkçe Öğretmeni Büşra Ergün etkinlik hakkında bilgilendirme yaptı.
Nitelikli bir çalışmayla okurlarını karşılayan “Bir Şiiriniz Olsun! isimli Şiir-Fanzin, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin duygu ve düşünceleriyle okurlarının beğenisine sunuldu. “Fanzin” hakkında açıklama yapan Metin Aydın; Fanzin, ingilizce fanatic ve magazine kelimelerinin kısaltması ile oluşturulan basılı materyaldir.
Genellikle satış amacı güdülmeden dağıtılan yayınlardır. Şehit İlhan Varank Ortaokulu, Okuma Becerileri ve “Yaratıcı Yazarlık” seçmeli dersi öğrencileri tarafından başlattığımız ve okulun bütün öğrencilerini dahil ettiğimiz bu alternatif çaba, edebiyata meraklı öğrencilerin ürünleriyle gelişti. Edebiyata ilgili öğrenci, öğretmen ve velilerimizin de katılımıyla bu süreç nihayetlendi. Umarız, bu çabamız, nice fanzinlere vesile olur.” dedi.
Şiir Fanzinini, Uçar Kitap Kırtasiye ve okul öğretmenlerinin katkılarıyla fotokopi şeklinde çoğalttıklarını belirten Şehit İlhan Varank Ortaokulu Müdüresi Ayşe Demircan; “Öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin birlikte yaptığı bu Fanzin-Şiir etkinliğinin; eğitim ve öğretimde ciddi bir sinerji yaratacağını düşünüyorum. Keyifli bir süreçti.
Öğrencilerin kendilerini rahatlıkla ifade edebildikleri bu etkinlik; beraberinde okul içi motivasyonlarını da canlı kıldı. Emeği geçen herkesi kutluyorum. “ dedi.

Veliler Heyecanlı
Öğrenci velisi 6 çocuk annesi Cemile Ceylan, yazdığı şiirlerle dikkat çekti. Ömerli ilçesinin Sivritepe köyünde ilkokulu bitiren, ortaokul eğitimini Ömerli ilçesinde tamamlayan Cemile Ceylan, köyden ilçeye gelirken lisede uyum sağlayamadığı için eğitimine ara verdiğini ama şiir ile her zaman dost olduğunu söyledi.
50 dolayında şiir
Cemile Ceylan 20 yıl önce evlendiğini, eşinin de şiir yazmasında destek olduğunu çocuklarının da şiir yazmayı sevdiğini söyledi. Ceylan 50 dolayında şiirim var. En büyük hayalim şiirlerimin baskısını üstlenecek birinin olmasıdır.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın