Örnek evin restorasyonu tamamlandı

  • Haberin Tarihi: 8 Temmuz 2019
  • Bu haber 1744 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Örnek evin restorasyonu tamamlandı

Kültürel Mirasın Korunmasında Kapasite Geliştirme (KORU) Projesi, Türkiye’nin enerji verimliliği esasına göre restore edilmiş ilk tarihi binası Tamirevi’nde örnek bir restorasyon sürecinin sergisini açıyor.
Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin Edinburgh World Heritage ile beraber yürüttüğü, British Council tarafından Kültürel Koruma Fonu kapsamında desteklenen proje kapsamında restorasyonu yapılan Tamirevi’ndeki sergi, bir mimari koruma modeli oluşturan projenin önemli adımlarından birisi oldu.
Mardin tarihi merkezde bulunan bir geleneksel bir taş konut yapısı olan Tamirevi’ndeki restorasyon uygulaması tarihi yapıların onarım ve bakımına ve tarihi yapılarda enerji verimliliğini sağlama konularına odaklanıyor. Restorasyonu büyük oranda tamamlanan yapının alt katı Ağustos ayında açılacak sergi ile birlikte kalıcı bir “koruma sergisi” olarak faaliyet yürütecek. Bu sergide, ziyaretçilere Tamirevi’nin restorasyon sürecinin yanı sıra, tarihi taş evlerde meydana gelen bozulma türlerinin neler olduğu, bu bozulmalara karşı ne gibi önlemler alınabileceği ve tarihi evlerde bakım tavsiyeleri aktarılacak. Aynı zamanda, Tamirevi özelinden örnekler üzerinden, tarihi yapılarda enerji verimliği uygulamaları gösterilecek.

Bir Dünya Mirası’nı korumak…
M.S. 4 yüzyıldan itibaren yazılı kayıtlarda bahsi geçen Mardin, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydedildi. Bu küresel mirasın mimari dili, Mardin Ovası’ndan önemli ölçüde etkilemiş: manzara ve doğal ışığın paylaşımının sağlanması için evler ovaya bakacak şekilde teraslı olarak düzenlenmiş. Ayrıca, çoğu evin yan duvarlarda moloz taşlar kullanılırken manzaraya bakan ön duvarlarda kesme taş kullanılmış. Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli bir bina olan Tamirevi, örnek bir tarihi Mardin evi. Uzun tarihinde pek çok onarım gören ancak bu onarımların çoğunun yarım kaldığı veya niteliksiz yapıldığı ev, Levon Mardikyan tarafından restorasyon karşılığında 10 yıllığına Mardin Müzesi’ne tahsis edildi. Müze’nin, evi KORU Projesi’nin Tamirevi olması için aday göstermesiyle Türkiye’de ilk kez “bir restorasyondan çok daha ötesi” denebilecek süreç başladı.
Kültürel mirası korumak için öncü çalışmalardan birine imza atan (KORU) Projesi, yoğunlukla Mardin ve Antakya’da gerçekleştiriliyor. Projenin geleneksel restorasyon projelerinden farkı ise, kültürel mirası korumanın ve geleceğe taşımanın ancak miras alanlarına değen tüm paydaşların katılımı ile mümkün olduğunu gösteren bütüncül yaklaşımı. Tamirevi, bu öncü yaklaşımın görünür yüzü. Ana amacı, Mardin bölgesinde kültürel mirasın korunması alanında kapasite geliştirilmesine destek verecek bir mimari koruma modeli oluşturmak. Tamirevi’nin restorasyon hikâyesi, bu bütünsel yaklaşımın berrak bir örneği. Tamirevi, restorasyonu sırasında üniversite öğrencileri için bir koruma kampına, ayrıca marangozlar ve taş ustaları eğitimlerine ev sahipliği yaptı. İnşaat boyunca binada şantiye turları düzenlendi. Yapının giriş katı bir sergi alanı, üst katı ise bir sanatçı misafirhanesi olarak tasarlandı. Projenin tamamlanmasından sonra Tamirevi’nin yönetimi Mardin Müzesi’ne devredildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın