GÖNÜL BAĞINA FİGANLAYANLAR

  • Haberin Tarihi: 1 Eylül 2015
  • Bu haber 3643 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Düşünce
Düşerken yanında olan çok önemli
Olmayan üçkâğıtçı dalavereli
Ruhen bedenen içi yaktırmamalı
Laklaklı kelamı hiç söylememeli

Ayaktayken eşinde dostunda çoktur
Çökersen ciğerine saplanan oktur
Bulamazsın yanı başında hiç doktor
Yaranı bereni kendince sarmalı

Can kurban dünya fırıldak yalan dolan
Ne demiş can yunus hadi sende oyalan
Bilesin kimseye kalmaz gelir sıran
Düşme düşersen içerin kaynar viran
Rifat KAYA

Erzurumlu Emrah
(D: 1776-Ö:1854)

       Erzurum ili Ilıca Bucağına Bağlı Tanbura köyünde dünyaya gelen Türk Halk Şair; Sivas ve Kastamonu’da uzun süre kaldığı, Dertli’yi koruyan Alişan Bey’e sığındığı, bir ara Sinop ve İstanbul’a gittiği söylenir. Medrese öğrenimi gördüğü için klasik şiire yönelmiş, Fuzûlî, Baki, Nedim gibi usta bildiklerini örnek almış, Nakşibendiliğin Halidi koluna bağlı olduğu için tasavvuf öğelerini şiirine doldurmuş, koşmalarında Karacaoğlan’ı, kimi zaman da Âşık Ömer ve Gevheri’yi izlemiştir. Âşık geleneğine bağlı kaldığı koşmaların da ustaca bir söyleyişe ulaştığı, yerli zevki dile getirdiği görülür.
Eserlerindeki öğelerden ve Divan şiiri yolundaki emeğinden anlaşıldığı gibi, hem yeterince öğrenim görmüş, hem tasavvuf yoluna yönelmiştir. Şiirlerinde geçen yer adlarının tekrarından Trabzon, Sivas, Ünye, Kastamonu, Konya, Niksar, Niğde şehirlerini dolaştığı, çeşitli yerlerde kısa süreli serüvenler yaşadığı bellidir. Kendisine ilgi duyan ve koruyup esirgeyen edebiyat meraklısı kişilere konuk olarak birkaç şehirde yerleşip yaşadığı, ev bark kurduğu da söylenmektedir.
Hayatının, değişik geziler, yerleşmeler, evlenmeler ve serüvenlerle dolu oluşu, Orta ve Doğu Anadolu’daki ününü arttırmış olmalıdır. İlgi çeken kişiliği ile eserine değer kazandırmış, şiirlerinin yayılıp bilinmesini sağlanmış gibidir.19.yy’daki âşık fasıllarında eserleri en çok okunan sanatçılardan biri olan Emrah, klasik edebiyat bilgisiyle üstünlük kazanarak etki sağlamış, iki yanlı çalışkanlığıyla geniş alanlarda duyulmuştur. Tasavvufi şiirleri belli bir değer düzeyinin üstünde değildir. Asıl ilginç yanı, saz şiiri geleneği yolundaki içten ve etkili aşk, gurbet şiirleridir. Şiirlerinin bir kısmı Ercişli Emrah’ın (17.yy) Selvi Han’la ilişkili halk hikâyesine de eklenmektedir. Ercişli’nin bazı şiirleri de Erzurumlu Emrah’a mal edilmiş olabilir ( Not:Sefil Emrah la biten şiirler Ercişli emraha aittir. Diğerleride Erzurumlu Emraha aittir.)

Dedim Erzurum nedir dedi ilimdir
Dedim gidermisin dedi yolumdur
Dedim emrah kimdir dedi kulumdur
Dedim satarmısın dedi ki yok yok
Aşka, aşığa ve maşuğa bakışını şu latif dörtlükleriyle dile getirmiştir.

Bahçelerde nar ağacı
Kimi tatlı kimi acı
Gönüldeki derdin ilacı
Ya bulunur ya bulunmaz

Emrah der ki düştüm dile
Bülbül figan eder güle
Güzel sevmek bir sarp kale
Ya alınır ya alınmaz

Emre BAŞ
(D:1990)

Denizli’de doğan şair; İlköğretim ve lise eğitimini Denizli’de tamamladıktan sonra 2008 yılında Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde Arkeoloji bölümüne başlamıştır. Erasmus değişim programı kapsamında 2011-2012 yıllarında Politecnico di Torino Üniversitesi’nde antik mimarlık üzerine bir yıl süreyle eğitim alarak 2014 yılı Haziran ayında mezun olmuştur.
Mezun olduğu aydan itibaren Denizli’nin Buldan İlçesine bağlı Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kentinde Arkeolog (Nümizmat) olarak görev almaktadır. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü 2.sınıf öğrencisidir. 2015 yılında Selçuk Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bilim Dalında Yüksek Lisansa başlamıştır. 2014 yılı Ocak ayında lise yıllarında yazmış olduğu şiirlerinden geriye kalanları derleyerek Nar Taneleri isimli ilk kitabını yayınlamıştır.

NAR TANELERİ
Bu şiir nar tadında
Her bir harf nar tanelerini anımsatır bana
Bu şiir sana yazılan,
Özlem duyduğum,
Seni hatırlatır bana

Bu şiir nar tadında
Nar tanelerin var avuçlarımda
Yiyemediğim,
Baktıkça seni hatırladığım

Bu şiir nar tadında
Ellerimle parça pinçik ettiğim
Nar tadı var damağımda
Unutamadığım,
Nar tanelerin avuçlarımda

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın