“Adliyelerdeki memurların hakları verilmelidir”

  • Haberin Tarihi: 18 Ekim 2016
  • Bu haber 772 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Adliyelerdeki memurların hakları verilmelidir”

Büro Memur Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat adliyelerdeki memurların sorunlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Mübaşirler hakları olan genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Fazla mesai yapan memurların ücreti ödenmeli, zabıt kâtiplerinin dereceleri yükseltilmelidir. Adliyelerdeki memurların hakları verilmelidir” dedi.

“Mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilmeli”
Adliyelerde yargılama faaliyetinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan mübaşirlerin yardımcı hizmetler sınıfında bulunmasının adil olmadığını kaydeden Ümit Unat “Mübaşirler, her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinde yardımcı hizmetler sınıfı içerisinde değerlendirilse de yaptıkları görevler nedeniyle genel idari hizmetler sınıfına girmektedir. Mübaşirler hâkim ve savcılar tarafından verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak verilen görevleri yerine getirme, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürütme, duruşmanın düzenini sağlama gibi önemli görevler üstlenmektedir. Yaptığı bu görevler nedeniyle mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfındaki diğer unvanlardan bir farklılığı bulunmamaktadır. Mübaşirlerin genel idari hizmetler sınıfında yer almaması Anayasal eşitlik, liyakat ve kariyer ilkelerine aykırıdır. Bunun için adliyelerdeki mübaşirler, askeri yargıdaki gibi genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir” ifadesini kullandı.

“Fazla mesai ücretleri ödenmeli”
Çoğu adliyede memurların uzayan mahkemeler nedeniyle fazla mesai yaptığını belirten Ümit Unat “Toplu sözleşmede Adalet Bakanlığındaki fazla mesai ücreti ödenmesi oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartılmasını sağladık. Buna rağmen fazla mesai ücretlerinin ödenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Bilindiği gibi Anayasamıza göre angarya yasaktır. Maalesef Anayasaya uyulmuyor. Bu adaletsizlik en kısa sürede giderilmelidir. Fazla mesaiye kalan adliyelerdeki memurların tamamına ücreti ödenmelidir. Memurlarımızın alın terinin karşılığı verilmelidir” diye konuştu.

“Zabıt kâtiplerinin dereceleri yükseltilmeli”
Zabıt kâtiplerinin derecelerinin yükseltilmesinin toplu sözleşmede karar altına alındığını hatırlatan Unat bu konuda hala bir çalışma yapılmamasını eleştirdi. Unat en kısa sürede yapılacak çalışmalarla zabıt kâtiplerinin derecelerinin yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Adliyelerdeki memurların hakları verilmelidir” diyen Unat taleplerle ilgili açıklamasını, “Yazı işleri ve şube müdürlerinin ek göstergeleri 3000’e çıkarılmalıdır.
4/C’li olarak adliyelerde çalışan personel kadroya alınmalıdır. Adalet uzmanlığı kadroları biran önce oluşturulmalı ve uzmanlık kadrolarına mutlaka kurum içinden atamalar yapılmalıdır. Emanet memurlarının iş riski tazminatları ve adalet hizmetleri tazminatları arttırılmalı, ücretleri yükseltilmelidir. Döner sermaye oluşturularak UYAP ve SMS gelirlerinden personele pay verilmelidir. Görevde yükselme sınavları daha şeffaf kriterleri barındırmalıdır” şeklinde bitirdi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın