Ağırakça: Turizm ve eğitimi birleştireceğiz

  • Haberin Tarihi: 21 Ocak 2015
  • Bu haber 1024 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ağırakça: Turizm ve eğitimi birleştireceğiz

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından tadilat ve restorasyonu tamamlanan eski PTT binası, çeşitli eğitim hizmetlerinde bulunmak ve aynı zamanda vatandaşların sosyal ve moral ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak hizmete girdi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, 19. Yüzyılda Mimarbaşı Sarkoz Lole tarafından yapılan ve PTT Genel Müdürlüğünden kiralanan tarihi binanın alan ve işleyişiyle ilgili olarak bilgi verdi.
Binanın tarihi Mardin’de konumlandığını,1143 m² kapalı ve 517 m² açık alana sahip olduğunu belirten Ağırakça, yapının dokuz oda, bir restoran ve iki idari birimden oluştuğunu söyledi.
Rektör, tarihi binanın Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından amacına uygun şekilde işletileceği ve denetleneceğinin altını çizerek:
“Mardin’de gelişen turizm sektörünün eğitimli personel ihtiyacını karşılamak ve şehrin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak amacıyla üniversite olarak turizm ve eğitimi birleştireceğiz” dedi.
Bununla turizmin sahip olduğu potansiyelin gelişmesinde üniversite olarak büyük katkılar sunmayı hedeflediklerine de işaret eden Rektör Ağırakça, bu çalışmayla turizm olgusu ile ilgili sosyal farkındalık yaratacaklarını ifade etti.
Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak kullanılacak tarihi yapı ünivesitede görev yapan tüm idari ve akademik personeli ve aileleri için lokal hizmeti vererek, bütün öğrenci ve vatandaşlara açık olacak.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın