Ahlaklı kantinler

  • Yazının Tarihi: 17 Aralık 2019
  • Yazar: Mehmet Sait Çakar
  • Bu yazı 5244 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Artuklu Üniversitesi kampüsünde büyükşehir belediyesi bünyesinde açılan bir kafeye ‘Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır’ şeklinde bir pankart asıldı. Bu pankartın fotoğrafını da görünce aklıma “yukarı tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal” sözü geldi. Ama ben bugün aşağı tüküreceğim. Ne de olsa sakal benim sakalım. Zaten sakalım arlı olsaydı kelimden utanır o da dökülürdü. Ama ne yazık ki sakalım arsız çünkü saçlarım döküldükçe sakalım gürleşiyor ve “iman grisi” bir renk alıyor. 

Değerli okuyucular şimdi ben bunun neresini eleştireyim? Acaba “Genel Ahlak” nasıl bir ahlak? Tesettürlü kadının ahlakını mı kast ediyor, öyleyse tesettürsüz kadının ahlakı ne? Bu pankart acaba “Genel Ahlak” ile başarıyı mı kast ediyor? Acaba başarısızlar içeri giremez mi demek istenmiş? Düşünüyorum, düşünüyorum ve yine düşünüyorum ama bildiğim kadarıyla bu üniversite kurulduğundan beri tek bir başarısına şahit olamadım ve kanaatimce böyle giderse de pek şahit olamayacağım. Bu okul tarihinde ve geçmişi ile karşılaştırıldığında müspet ve alkışlanacak bir fark yaratacağına daha da kötü bir hal almaya doğru hızla gittiğine göre başarıyı kast etmiyor. Öyleyse genel ahlak ile neyi kastediyor?

Zira hala bu pankartın “genel ahlak” ile neyi kast ettiğini bulamadım. Kadın ile erkeğin bakışmasını mı kast ediyor? Yoksa kantinde cinsler arası kalemtıraş ve silgi alış verişini mi kast ediyor? Acaba kız oğlandan silgi istediğinde arkadan “hop baci silgi alışverişi yasssak” mı denecek? Ten tene değmesin diye el ele sıkışmalarını mı yasaklayacaklar? Göz göze gelmemeleri için siyah peçe mi taksınlar? Kızın kalktığı sandalye soğuyuncaya kadar bir erkeğin o hala kadının sıcaklığını taşıyan sandalyeye oturmasını mı yasaklayacaklar?

İşin tuhafı kantin büyük şehir belediyesi bünyesinde açılmış ki bana göre de büyük şehir belediyesi gerici değil bizzat ilerici bir belediye. Allah şahidimdir 1.caddede benim bildiğim en az on içkili mekân ve içki satış yeri var. Belediye gerici olsa bunlara izin vermezdi.

Öyleyse o pankart kimin?

Bir haftadır üniversiteden herhangi bir yetkili bir açıklama yapmadığına göre bu olsa olsa üniversitenin işi çünkü sükût ikrardan gelir. Öyleyse bu üniversite durup dururken niçin böyle bir pankartı;

a) astı,

b) astırdı,

c) asılmasına göz yumdu,

d) bundan hala haberi yok ve

e) hepsi!

Değerli okuyucular şaka gibi geliyor ama değil. Kanaatimce bu üniversitede kendini iyi saklayan gerici bir kadronun geçmişten intikam almasıdır. Nur Sertel’in ikna odalarını hatırlayanlar iyi bilir. Ankara İlahiyatın önünde tesettürlü hanım arkadaşlarımızın o kışın ayazında içeri girebilmek için saatlerce soğuk taşların üzerine oturduklarını hatırlıyorum. Hanım arkadaşlara destek olduğumuz için güvenlik güçlerinden yediğimiz copları hatırlıyorum. İlahiyatın önünde o zemheride bedenleri uyuşmuş tesettürlü hanım arkadaşlarımıza o gün yanlarından geçen imanı bütün sakallı genç ilahiyatçılar korkudan destek olmazken bugün tesettürsüzlere mi karşı çıkıyorlar? Çeyrek asır sonra aynısının tersini mi yaşayacağız? Bu defa da başı açık olanlara mı eziyet edilecek. Tesettürsüz olanlar tesettürlü toplumun dışına mı itilecek? O gün tesettürlü hanım arkadaşları nasıl savunduysam bugün de tesettürsüzleri savunurum.

İşte bugün de o kantine asılan o pankart bana Nur Sertel’in ikna odalarını hatırlatıyor. O günlerde nasıl “ikna odalarına” karşıysam bugün de “Ahlaklı kantinlere” karşıyım. Kantine girmek için tesettür mü taksınlar? Erkekler de sakal mı bıraksın? Ahlaka uymayanlara çay ve kahve almalarına engel olduktan sonra, “kaşıkla ahlaklıca yemiyor” diye yemekhaneye de mi sokmayacaksınız? Bu durumda tekrar yazıyorum hemen öğrencilerden özür dilenip bu duruma bir son verilmeli.

Son bir şey yazacağım, içimde kalmasın; kanaatimce ahlak başarıyı getirir. Bir yerde başarı varsa zaten ahlak da vardır. Başarı yoksa ahlakı da aramaya gerek yok. Umarım bu üniversite de başarılı olur ve hep son üçte olmaktan kurtulur.

Bir Yorum Yazın