“Akılcı İlaç Kullanımı” ödüllü resim yarışması

  • Haberin Tarihi: 16 Kasım 2019
  • Bu haber 919 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Akılcı İlaç Kullanımı”  ödüllü resim yarışması

Mardin’de İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle “Akılcı İlaç Kullanımı” resim yarışması düzenlendi.
Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli, çeşitli boyutlarda sorunlara neden olan gereksiz ilaç kullanımını önlemek amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında 5, 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik yarışma yapıldı.
Yarışmada dereceye giren öğrenciler için İl Sağlık Müdürlüğü konferans salonunda ödül töreni düzenlendi.
Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, sağlık çalışanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, son dönemde kent genelinde “Akılcı İlaç Kullanımı” ile ilgili güzel çalışmalara imza attıklarını belirtti.
Yavuz, “İlimizde; Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili son yıllarda çok güzel çalışmalara imza attık. Arkadaşlarımızın üstün gayret ve özverili çalışmaları sayesinde gereksiz antibiyotik kullanımını anlamlı bir şekilde düşürmüş olduk. Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık kuruluşlarınca: Diş hekimi eğitimcilerimiz tarafından ilimizdeki tüm Diş hekimlerine Akılcı İlaç/Antibiyotik Kullanımı konusunda eğitim verildi. Uzman hekim, pratisyen ve Diş hekimlerinden oluşan 220 Sağlık personeline Akılcı İlaç/antibiyotik Kullanımı konusunda eğitim verildi. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen’in konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmenin önemine dikkat çekildi. Antibiyotik reçeteleme oranı yüksek olan Aile Hekimleri ile 4 toplantı yapıldı. İlimizde faaliyet gösteren serbest eczanelere bilgilendirme ziyaretleri yapıldı AVM’ler ve parklarda standlar açılarak halka yönelik çalışmalar yapıldı Reçete/ antibiyotik oranı uygun olmadığı değerlendirilen 1. ve 2. Basamak hekimlerine, uyarı ve bilgilendirme mektupları gönderildi. Halk sağlığı başkanlığı ve Artuklu ilçe sağlık müdürlüğü tarafından ilkokullarda haftalık eğitimler verilmektedir. Kamuda çalışan eczacılara AİK temsilcisi Ecz Haşim Ökmen tarafından eğitimler verilmiştir. Son olarak da Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde akılcı ilaç kullanımı konulu resim yarışmamızı düzenledik. Tüm bu çalışmalar neticesinde, Reçete Bilgi Sistemi verilerine göre Ocak ayında %35 iken Haziran’ da %29’a düşürmeyi başardık’’ dedi.
Konuşmaların ardından resim yarışmasında dereceye giren ilk 10 öğrenciye çeşitli hediyeler verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın