ALLAH(c.c)

  • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2015
  • Bu haber 624 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Selamların en güzeli üzerinize olsun…
Allah, buyurmuştur ki: İki ilâh edinmeyin. O, ancak bir ilâhdır. Onun için yalnız benden korkun. (NAHL/51)
Ortağı olmayan.
Tek otorite.
Herşeyin sahibi.
Herşeyi bilen
Merhameti ğazabından daha çok olan.

İki ilah olması mümkün olmadığı gibi yok zaten. Olsaydı dünyanın düzeni bozulurdu. Mutlaka birbirlerine muhalif davranışları olurdu. Böyle aheng içerisinde bir düzen ancak ve ancak bir otorite tarafından yönetilmekle mümkündür.
Sizi kim yarattı sorusuna “Allah” diyenlerin çoğunluğu Allah’a(c.c) ortaklar nispet etmekten çekinmemekte. Tek bir ilah ile yetinmeyip başka şeyleri ilah ediniyorlar. Bu da yetmiyormuş gibi birde iftihar ediyorlar. Neyinize yetmiyor ki Allah(c.c)? hiçbir şeye gücü olmayan insanların sınırsız bir güç ve kudret sahibi olan Allah’a karşı bu sorumsuzca hareketinin altında tek bir neden var o da imanın olmadığı gerçeğidir.
Allah (c.c); biz insanların cehenneme gitmemesi için binlerce peygamberini bu dinin tebliğiyle görevlendirmiş. Hatta bazıları o kadar büyük bedeller ödemişler ki akıl almaz. Oysa insanların çoğu o muhteşem peygamberlerin ismini zikrederken askerlik arkadaşıymış gibi hitap ediyor bazen daha da ileri gidip onları eleştirebilme ahmaklığını da gösteriyor.
Allah her şeyin sahibidir.
Hiçbir varlık onsun hareket edemez. Onun haberi olmadan gizli ve açık hiçbir şey meydana gelmez. Her zaman her yerdedir. Her zaman onun kontrolü altındayız. Yapıp ettiklerimizi kayda alan o. Hesabını da görecek olan da o. Mukafaatını verecek de o. Bu tasarruf asla başka bir varlığın elinde değil.
“İşte O, Allah’tır. O’ndan başka İlah yoktur. Önünde de, sonunda da hamd O’nundur, hüküm O’nundur. Ve ancak O’na döndürüleceksiniz.” (KASAS/70)
Hamd: Övmek, meth etmek, yüceltmek, ululamak manalarına gelir. Ama maalesef şimdilerde sadece lafın ötesine gitmeyen bir hal aldı. Şahsiyet veya amellerimizi meth ettiğimiz onları yücelttiğimiz kadar Allah’ı (c.c) hamd etmiyoruz…bu son derece tehlikeli bir serüvenin başlangıcıdır. Toplumları felakete götüren en büyük belki de ilk sebeb; Allah’ı (c.c) hakkıyla hamd etmemektir.
Peki neden Allah’ı (c.c) hamd? Çünkü hak sahibi O’dur. Çünkü herşeyin var edicisi O’dur ve bununla iftihar etmesi gayet O’nun en doğal hakkı olmalı. Bu bizim O’na verebileceğimiz bir değer değil, kendisinin kendisine verdiği değerdir. Bizim sadece teslimiyetimiz söz konusudur. Her şeyin yaratıcısı “O” olduğuna göre her şeyin kararını verecek de O’dur. Tasarruf hakkı kendisinin tekelinde değildir. Hiç kimsenin buna müdahale etme şansı yoktur.
Bir başlangıcı olanın sonu da vardır. Ama Allah(c.c) için bu söz konusu değildir. Bizler yaratıldık, imtihan ediliyoruz ve öleceğiz. Bu hayatın bir bedeli var. Bu bedeli ödediğimizde sonsuz alemin sonsuz nimetlerinden faydalanma sertifikasına alabiliriz. Bunu başarmak ancak ve ancak hakkıyla Allah’ı (c.c) hamd etmekten geçer.
Elhamdulillehi rabbil alemin…
Selam ve dua ile…

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın