‘Arapça Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir’

  • Haberin Tarihi: 19 Aralık 2014
  • Bu haber 1249 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
‘Arapça Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir’

Mardin Artuklu Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Ahmet Abdülhadioğlu “18 Aralık Dünya Arapça Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“18 Aralık Dünya Arapça Günü” münasebetiyle kutlama mesajı yayınlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Ahmet Abdülhadioğlu mesajında, Arapçanın kültür ve medeniyet mirasımızın dili olması bakımından yeni nesiller tarafından öğrenilmesi kaçınılmaz bir dil olmasının yanı sıra Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biri olduğunu vurguladı.
Abdülhadioğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: “UNESCO Yürütme Kurulunda, 08 Ekim 2012 tarihinde alınan karar gereği bütün dünyada ilan edilen 18 Aralık Dünya Arapça Gününü bu yıl 3. kez kutlamanın heyecanını yaşamaktayız. Bilindiği üzere artık Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan yaklaşık 450 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir.
Dünya genelinde tüm Müslümanlar için, öncelikle kutsal kitabımızın dili olarak önemli bir konum teşkil eden Arapça, kültür ve medeniyet mirasımızın da dili olması bakımından yeni nesiller tarafından öğrenilmesi kaçınılmaz bir dildir. Arapça, günümüz itibariyle sadece dini terminolojide değil; sanat, kültür, edebiyat, medya, emniyet, turizm ve sağlık gibi birçok sektörde de en çok aranan temel diller arasında bulunmaktadır.
Çalışmalarımızın zaman içerisinde göstermiş olduğu üzere, Arapça alanında ülkemizde de günden güne daha büyük talep ve ihtiyaçlarla karşılaşılmaktadır. Dini enformasyondan ticari gerekçelere, siyasi stratejik yapıdan sınır komşularımızla daha yoğun iletişim kurmaya kadar pek çok farklı gerekçe ile Arapça eğitimleri çok daha ciddi ihtiyaçlarla talep ve teşvik edilmektedir.
Arapçanın,Türkiye’de öğretilmesi ve öğretiminin geliştirilmesi adına Mardin Artuklu Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak çok büyük gayret sarf etmekteyiz.
18 Aralık Dünya Arapça Gününün Türk kamuoyuna duyurulması ve Arapçanın daha yaygın bir şekilde gündeme gelmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Aralık Dünya Arapça Gününün, Arapça eğitim öğretimi adına ülkemiz genelinde hayırlı ve kapsamlı sonuçlara vesile olmasını ümit ederiz.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın