Artuklu Üniversitesinden büyük bir mimarlık başarısı

  • Haberin Tarihi: 20 Aralık 2016
  • Bu haber 1411 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Artuklu Üniversitesinden büyük bir mimarlık başarısı

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Hanse Yalçınkaya Türkiye’deki mimarlık eğitimi ortamını geliştirmeyi amaçlayan Mimarlık Eğitimi Derneği (MİMED)‘in her yıl iki aşamalı olarak düzenlediği Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışmasında başarı ödülüne hak kazandı.
MIMED 2016 jüri raporuna göre, Türkiye’deki mimarlık fakültelerinden Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışmasına 270 proje ile katılım gerçekleştiği (MİMED) 2016 Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışmasında Mardin Artuklu Üniversitesini temsil ederek başarı ödülüne hak kazanan Mimarlık Fakültesi Öğrencisi Hanse Yalçınkaya, yarışmaya katılan projelerin çeşitli mimarlık okullarından öğretim üyeleri ile uygulama alanından davet edilen mimarların oluşturduğu bir jüri tarafından değerlendirilmeye alındığını belirtti. Projenin konusu ve veriliş biçiminden çok, verilen tasarım problemine öğrencinin yaklaşımının göz önünde bulundurulması; proje sürecinde sarf edilen entelektüel emek ve gerçekleştirilen araştırmanın temsil edilmiş olması, bağlam (fiziksel, toplumsal, kültürel, tarihsel) ile kurulan ilişkinin değerlendirilmesinin yanı sıra öğrencinin içinde bulunduğu akademik yılın gerektirdiği birikime sahip olmasının da proje değerlendirme ölçüsü olarak kabul edildiği öğrenildi.
Türkiye’nin her yerinden katılımın sağlandığı Ulusal Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışmasında Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencisinin başarı ödülünü kazanmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça “Başlı başına bir mimari laboratuvar olan Mardin’de konuşlanmış fakültemizde mimarlık bilimine değerli katkılar sunmak için sürekli gayret gösteren değerli hocalarımızdan eğitim alan öğrencimizin gösterdiği bu başarı takdire şayandır” ifadelerini kullandı.
Yaçınkaya yarışma projesinin ödül ile sonuçlandırılmasında “proje çalışma sürecinde üretimlerin çoğalması” ana etkenlerden biri olduğunu belirterek Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin verdiği eğitimden çok memnun olduğunu ifade etti:
“Mimarlık Fakültesinde şuana kadar üretimlerimin çoğalması ve çizilen projelerin gelişmesi tamamen hocalarımın verdiği eğitiminin sonucu olduğunu düşünüyorum. Üniversite içerisinde yapılan etkinliklerin, gezilerin yapılması, öğrencileri için çalışan hocalarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın