Artuklu’da İçme suyu sorunu çözülüyor

  • Haberin Tarihi: 18 Aralık 2019
  • Bu haber 1609 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Artuklu’da İçme suyu  sorunu çözülüyor

Artuklu ilçesinde uzun zamandan beridir yaşanan içme suyu sorununu çözmek üzere MARSU tarafından hazırlanan Artuklu İçme Suyu Projesi, İller Bankası ve Avrupa Birliği tarafından onaylandı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın talimatıyla merkez Artuklu ilçesinde uzun zamandan beridir yaşanan içme suyu sorununu çözmek üzere MARSU tarafından hazırlanan Mardin merkez Artuklu İlçesi İçme Suyu Projesi, İller Bankası ve Avrupa Birliği tarafından onaylandı.
Proje, tanıtım toplantısı Sanat Akademisi toplantı salonunda yapıldı.
MARSU Genel Müdürü Eşref Dağdelen, şehrin en büyük sorunlarının başında gelen su sorununun kökten çözmek için hazırladıkları projenin kabul edildiğini söyledi.
Mevcut içme suyu şebekesinde sıkıntılar yaşandığını belirten Dağdelen, “Kentte içmesuyu şebekesi mevcuttur fakat çok eski olması, şebekede yüksek basınçlara maruz kalması gibi nedenlerle sağlıksız ve karmaşıktır. Mevcut şebekenin durumu çok kötü olup, toplam su kayıpları oranı %72 civarındadır. Su kayıplarının yüksek olduğu mevcut eski ve yetersiz şebekenin sürekli arıza vermesi de hizmetin sürekliğini olumsuz etkilemektedir. Su sorunu kentin en önemli sorunlarının başında gelmektedir”

2020 yılın ilk çeyreğinde başlayacağız
Dağdelen, “13 Mart, Yenişehir, Nur, Yalım, Kabala, Savurkapı, Diyarbakırkapı, Kayacan, Saraçoğlu, Avcılar, İstasyon, Ofis, Ensar, Kotek, Yukarıazıklı, Çağlar, Akbağ, Eskikale, Acar, Çiftlikköy olmak üzere toplam 20 mahalleye içme suyu şebekesi çekilecek. Organize Sanayi Bölgesi, sanayi sitesi, Artuklu Üniversitesi, askeri yerleşkeleri de projenin kapsamında. Projeyle 10 bin haneye içme suyu hattı çekilecek. 2053 yılı 300 bin nüfus hedeflenerek yapılan projede son teknoloji malzeme kullanılacak. Çalışmalar dahilinde vatandaşların sorun yaşamaması için her türlü tedbir alınacak.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın