Aşırı tüketiminden 45 günde 214 trafo yandı

  • Haberin Tarihi: 16 Aralık 2016
  • Bu haber 751 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Aşırı tüketiminden 45 günde 214 trafo yandı

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ), 45 günde, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta 214 trafonun aşırı tüketim nedeniyle yanarak kullanılamaz hale geldiğini bildirdi.
DEDAŞ’tan yapılan açıklamada, Dicle Elektrik tarafından dağıtım hizmeti verilen Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta havaların soğumaya başladığı 1 Kasım tarihinden bu yana geçen 45 günlük süre içerisinde 214 trafonun, aşırı tüketim nedeniyle yanarak kullanılamaz hale geldiği aktarıldı.
Elektriğin amacı dışında kullanılmasından dolayı trafoların yandığı ve bu yüzden yüzlerce konut ve iş yerinin uzun süreli elektrik kesintileri ile karşı karşıya kaldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “DEDAŞ bölgesinde dün gün boyu iletim kaynaklı arızaları yaşandı. Sistemden kaynaklandığı bildirilen arızalar, sabah saatlerine kadar yer yer devam etti. Bu arada, fırtına ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bölgedeki bazı yerlerde iletkenler koptu, elektrik direkleri devrildi. DEDAŞ ekipleri, ara vermeksizin yaşanan arızaları gidermeye çalışırken, bugün Şırnak ile merkezindeki Gündoğan Mahallesi’nde bulunan trafo ile direğin altındaki pano aşırı yüklenme nedeniyle alev alev yanmaya başladı. Aynı saatlerde Silopi ilçesinde kaymakamlık konutunun da bulunduğu Barbaros Mahallesi’ndeki trafodan da yine aşırı yüklenme nedeniyle alevler çıkmaya ve art arda patlama sesleri duyulmaya başlandı. DEDAŞ ekipleri, önce bu trafolara verilen enerjiyi kesti, ardından itfaiye ekipleri yangınlara müdahale ederek kontrol altına aldı. Ancak her iki trafo ve pano, yangın sonunda kullanılamaz hale geldi.”
Açıklamada, hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı 1 Kasım tarihinden bu yana aşırı yüklenmeden dolayı Diyarbakır’da 59, Şanlıurfa’da 85, Mardin’de 22, Batman’da 26, Siirt’te 7 ve Şırnak’ta 15 olmak üzere toplam 214 trafonun yanarak kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.
Vatandaşların kış mevsimi olduğu için elektriği amacının dışında ısınmada kullandığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle şebekelere hesapta olmayan aşırı bir yük biniyor ve trafolarımız yanıyor. Çoğu kayıt dışı olan bu aşırı tüketim yüzünden de usun süreli elektrik kesintileri yaşanabiliyor. Bu nedenle, arızalar, dolayısıyla da elektrik kesintileri yaşanmaması için vatandaşlarımızdan elektriği israf etmeden ve amacına uygun biçimde kullanmalarını istiyoruz.” Ifadeleri kullanıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın