Ayasofya’nın Dirilişi

  • Haberin Tarihi: 23 Temmuz 2020
  • Bu haber 2853 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ayasofya’nın Dirilişi

“Ayasofya; rüzgarlar essin kubbende, hürriyetin,
Ta ezelden… Sen bizimsin biz de senin!”

10 Temmuz  2020’de Danıştay’ın oy birliğiyle verdiği kararla  zincirler kırıldı, Ayasofya’nın 86 yıllık esareti nihayet son buldu.1934’de müzeye dönüştürülen  Ayasofya 2729 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle aslına döndürülerek Ayasofya Camii ve Külliyesi adını aldı.

         Bu tarihi karar bazı kesimleri üzerken İslam ümmetini ise sevince gark etti. Dualar edilip kurbanlar kesildi. Filistin’de ise Türk bayraklarıyla karar kutlandı. Ayasofya Camii’nin etrafına toplanan insanlar gözyaşlarıyla  akşam namazını ihya ettiler. Kararın Danıştay tarafından 14:53’te ilan edilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa yaptığı konuşmanın 20:53’te olması anlamlıydı. “Ayasofya’nın yeniden ihyası Mescidi Aksa’nın özgürlüğüne kavuşmasının bir müjdesidir.” diyen Erdoğan İslam alemine yeni hedefini gösterdi.

         24 Temmuz’da kapılarını cami olarak yeniden açan Ayasofya-i Kebir Camii’nde  Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur’an-ı Kerim okudu.  4 minaresinden 4 müezzin ezan okuduktan sonra ilk hutbeyi ve Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Cami içinde 500 davetli vardı ama dünyanın dört bir yanından gelen cami dışındaki cemaat sokaklara taştı.

         Yaklaşık 1500 yıllık olan Ayasofya bir katedral olarak inşa edilmişti. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde ise metruk haldeydi. 1453 yılında İstanbul’un fethiyle birlikte 481 yıl camii olarak hizmet veren Ayasofya,  müze olduğu uzunca bir aradan sonra tekrar asıl hüviyetine kavuşarak Sultan Fatih’in bedduasının sona ermesini de sağladı. Rahmetli Adnan Menderes, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan da Ayasofya’yı aslına döndürmek istemişlerdi. Onların da ruhları şad olsun. 1934’ten beri Ayasofya için dua eden, gözyaşı döken ve hüzünlenen herkesin yüreğine su serpildi. Bu arada Ayasofya’ya biletle değil abdestle girileceği için büyük bir gelirden mahrum kalacağımızı söyleyenlere de Allah iyiliğinizi versin dedikten sonra “hadi oradan“ diyorum.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın