Ayhan ailesi Ankara’da tedavi edilecek

  • Haberin Tarihi: 20 Ağustos 2015
  • Bu haber 1084 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ayhan ailesi Ankara’da tedavi edilecek

Derik ilçesinde yakalandıkları, teşhis konulamadığı için bir çocuklarının ölümüne neden olan hastalıkla mücadele eden aile, Ankara’da tedavi edilecek.
Harmanlı köyünde yaşayan ve 9 bireyinin 7’sinde, yaklaşık 3 ay önce belden aşağı kısımlarında yüksek ateş ve yanma şikayeti başlayan, bir hafta önce de 15 yaşındaki kızları Gamze’yi kaybeden Ayhan ailesinin hastalığı, Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde yapılan tetkikler sonucu belirlendi.
Başhekim Fethullah Kayan’ın desteğiyle hastaneye yatışı yapılan aile bireylerinden alınan kan örnekleri Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesine gönderildi.
Yapılan tetkiklerde hastalığın civa zehirlenmesi olduğu belirlendi.
Başhekim Kayan, yaptığı açıklamada, hastalarla yakından ilgilendiklerini, kan örneklerinde yapılan inceleme sonucu hastalarda civa zehirlenmesi olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
Bu öngörü ile hastalara gereken destek tedavinin de uygulandığını ifade eden Kayan, ön tanı olarak düşündükleri ağır metal zehirlenmesinin tahlillerle doğrulandığını aktardı.
“Alınan kan örneklerinin Ankara’da incelenmesi sonucu hastalığın civa zehirlenmesi olduğu tespit edildi. Hastalar Ankara’da tedavi edilecek” diyen Kayan, şunları dile getirdi: “Hastalarımız Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesinde tedavi edilecek. Bugün hastalarımızı Ankara’ya göndereceğiz. Yarın 6 kişinin yatışı yapılacak. Şu anda hastalık teşhis edilmeyen baba ve en küçük çocuğun da kan örnekleri alınarak tedbiren inceleme yapılacak.”
Civa zehirlenmesinin neden kaynaklandığına ilişkin Halk Sağlığı Müdürlüğünce köyde ve evde incelemeler yapılacağını anlatan Kayan, “Bu civa daha çok termometre ve saatlerde bulunuyor. Çocuklar bir şekilde bunu bir yerden temin ederek eve getirmiş olabilir. Ancak bir civa kaynağı köyde veya köyün yakınlarında var mı yok mu bunun tespitini ilgililer yapacak” ifadelerini kullandı.
Anne Pitto Ayhan, doktorlara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.
Baba Süleyman Ayhan da bir kızının ölümüne neden olan hastalığın teşhis edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Ailesi için tedavi umudu doğduğunu anlatan Ayhan, “İnşallah orada tedavi olacaklar ve mutlu bir şekilde eve döneceğiz. İlgilerinden dolayı hem doktorlara hem de basın mensuplarına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın