Bahçeşehir kolejinden Cam Üfleme Sanatı

  • Haberin Tarihi: 30 Aralık 2015
  • Bu haber 1263 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bahçeşehir kolejinden Cam Üfleme Sanatı

Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, Özel Mardin Bahçeşehir Okullarını ziyaret ederek, öğrencilere cam üfleme sanatının inceliklerini uygulamalı olarak gösterdi.
Özel Mardin Bahçeşehir Okulları tarafından Mardin’e davet edilen cam üfleme sanatçısı Harun Veysel Gümüş, burada öğrencilerle bir araya gelerek unutulmaya yüz tutmuş cam üfleme sanatını tanıttı. Cam sanatı hakkında öğrencilere verdiği bilgilerin öğrencilere zaman zaman derslerinde de yardımcı olabileceğini vurgulayan Gümüş, uygulamalı anlatımı ile de büyük beğeni topladı.
Öğrencilere camın oluşumu, şekil verme sıcaklığı, ısı iletkenliği ve tarihçesi hakkında bilgiler veren Gümüş, uygulama sırasında tek parça cam borudan yaptığı semazen ile tüm izleyenleri büyüledi. Öte yandan, Harun Veysel Gümüş, öğrencilerin büyük bir heyecan ve şaşkınlıkla izledikleri bu sanatı uygulamalarına da yardımcı oldu. Türkiye’de çok sayıda okulda cam sanatını öğrencilerle buluşturduğunu kaydeden Gümüş, “Öğrenciler 4 ve 5. sınıflarda ders olarak işlenen ısıyla sıvının genleşmesi, 6 ve 7. sınıflarda ısınan maddenin şekil değiştirmesi konularını burada uygulamalı olarak gördü. Ayrıca bir camdan semazenin oluşumuna tanık oldular. Ders konularını öğrencilere ne kadar dokundurarak hissettirerek anlatırsanız o kadar etkili olur.” diye konuştu.
Özel Mardin Bahçeşehir Okulları Müdürü Abdulhamit Akikol ise “İlk ve ortaokulu öğrencilerimiz bu etkinlikle cam üfleme sanatını yaşayarak ve uygulayarak öğrendiler. Müfredatta yer alan konuları sadece sınıf içerisinde bırakmak istemiyoruz. Bu gibi etkinliklerle öğrencilerin hayatları boyunca unutamayacakları şekilde öğretmeyi hedefliyoruz.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın