Bakan Selçuk’a ÖNDER’den tepki

  • Haberin Tarihi: 13 Ocak 2020
  • Bu haber 177 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bakan Selçuk’a ÖNDER’den tepki

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında kendisine sorulan soru karşısında verdiği cevaba karşılık ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Mardin İl Temsilcisi Abdulsamet Yılmaz, açıklamanın kendilerini üzdüğünü ve hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Bakan Selçuk’a İmam Hatip Okullarının sayısı ve sonrasında devlet kadrolarında kritik görevlerde yer alan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları sorusuna; “Tarihsel olarak başarılı bir okul ama bu başka bir konu, eğitimle ilgili bir konu değil bu. Milli Eğitim Bakanına mı soruyorsunuz bu soruyu? Çok doğru değil gerçekten. Kahve içerken konuşuruz.” şeklindeki cevabına, ÖNDER Mardin İl Temsilcisi Abdulsamet Yılmaz tepki gösterdi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Mardin İl Temsilcisi Abdulsamet Yılmaz, yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bir televizyon programında imam hatip okullarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamanın kendilerini üzdüğünü söyledi.

Başkan Yılmaz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

İmam Hatip okulları, devlet tarafından açılmış ve ülkenin diğer okulları gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren eğitim kurumlarıdır. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk’un bir televizyon programında, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunlarına ilişkin soruya verdiği yanıt, sosyal medyada ve medya organlarında imam hatip camiasını üzen yorumlara kapı aralamıştır. Sayın Bakanın, sanki imam hatiplerin ehliyetsiz ve liyakatsiz bir şekilde bir yerlere getirildiği şeklinde yorumlanan ve polemik konusu olan sözleri bizleri derinden üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştır.

Oysa sözü edilen Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, bu yıl LGS sonuçlarına göre 500 tam puan ile 1,17 yüzdelik dilim arasından öğrenci kabul etmiştir. 2019 yılı YKS sonuçlarına göre de Türkiye genelindeki imam hatip okullarından mezun 130 öğrencimiz ilk bin arasında yer almıştır. Öncelikle şunu vurgulamak isteriz ki; böyle bir tartışmada evlatlarımızın bu büyük başarılarının göz ardı edilmesine ve üzülmelerine asla müsaade etmeyiz.

İmam hatip liseleri, özellikle fen ve sosyal bilimler, hafızlık, dil, spor ve sanat projesi uygulayan proje okulları ile ülkemizin gözbebeği olan eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Kaliteli bir ortaöğretimden sonra mezun gençlerimiz iyi üniversitelerde okumakta ve iş hayatlarında da önemli yerlere gelmektedir. Bu noktadaki hassasiyetimiz ve temel ilkemiz ise geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediğimiz 16. İmam Hatipliler Kurultayı’nda da deklare ettiğimiz gibi ‘ehliyet ve liyakat’tir.

Sadece imam hatip mezunları değil, iyi eğitim almış, bilinçli, erdemli ve başarılı tüm gençlerimiz hem ülkemizin geleceğine hem de tüm dünya Müslümanlarına ve insanlığa hizmet edeceklerdir. Hedefimiz çocuklarımızla, gençlerimizle birlikte daha iyi yarınlardır.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın