Başakspor “GÜVEN’’li Ellerde

  • Yazının Tarihi: 16 Aralık 2019
  • Yazar: Vehap ERdoğan
  • Bu yazı 1646 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Evet, bugün siz değerli okurlarıma bir başarı öyküsünü anlatacağım.
Hayatta bazı başarılara tesadüf gözüyle bakabiliriz. Fakat öyle başarılar vardır ki hem takdir ederiz hem de hayranlıkla izleriz.
En ince ayrıntısına kadar takip etme fırsatı bulduğum bu başarıyı ve bu başarının mimarını sizlerle de paylaşmam gerekiyor diye düşündüm.
Aynı başarıyı üç kez tekrar eden ve dördüncüsünü de dört gözle beklediğimiz şampiyonluk yarışında Başakspor camiasına ‘’GÜVEN’’ veren Akdeniz bölgesinin başarılı teknik direktörü Can Güven’in bilinen ve bilinmeyen yönleri ile sizleri baş başa bırakıyorum.
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 1. grupta liderlik koltuğunda bulunan Mardin Büyükşehir Başakspor’un teknik patronu Can Güven aldığı başarılı sonuçlar ile adından söz ettiriyor.
10 yıllık teknik direktörlük kariyerinde İskenderun spor, Erzin spor ve Fatsa Belediye Spor gibi takımları profesyonel lige çıkaran başarılı spor adamı şimdide bu performansını Başakspor için harcıyor.
Can Güven, Başakspor’a imza attıktan sonra 7 galibiyet ve 2 beraberlik alarak camianın yüzünü güldürdü.
Hem kişiliği, hem insani, hem de manevi yönü güçlü olan bu cana yakın insanı yakından tanıyalım.
Can Güven ve ekibinin tüm antrenmanlarını izleme fırsatı bulan biri olarak ben sordum kendisi de içtenlikle cevap verdi.

Öncelikle, Başakspora geliş nedeniniz, bu süreç nasıl oluştu, en büyük etken ne oldu?
Öncelikle Başakspor’a gelişimiz, Ben sezon başı 3. Ligde Erzin Belediye Spor kulübündeydim. Ligin ikinci haftasında Sayın Valimizin isteği doğrultusunda Başakspor’a gelmem istendi. O süreçte Sayın Valimizin isteği doğrultusunda geldik. Bağlar maçı ile bu sürecimiz başladı. Bu haftaya kadar güzel bir şekilde devam ettik. Öncelikle Sayın Valimize teşekkür ediyoruz bize bu göreve layık gördüğü için.

Takım 10 hafta boyunca hiç gol yemedi. Bu durumu neye bağlıyorsunuz?
Evet, 10 hafta boyunca gol yemedik. Bunun tabi ki takım halinde savunma yapmamızın, oyunun gerekliliklerini yerine getirmemizin, takım disiplinimizin ortaya çıkması, koşu tempolarımızı arttırmamız bunda büyük etken oldu. Ekibim ile beraber çok çalıştık. Oyuncu arkadaşlarımız da oldukça istekliydi. Bunlara cevap verdiler. Böylelikle 10 hastalık süreci gol yemeden tamamladık.

Sizler, Takımın başına geçtikçen sonra 7 galibiyet 2 beraberlik aldınız, takım namağlup gidiyor. Bu başarının sırrı ne?
Şu ana kadar biz güzel çalıştık. Güzel çalışmamızın karşılığını Rabbim bizlere nasip etti. Bingöl karşılaşması ile devrenin son haftasına giriyoruz. Bu karşılaşmayı da kazanıp ilk yarının lideri olarak bitirmek istiyoruz. Bu durumu çok çalışmaya ve düzenli çalışmaya bağlıyorum. Oyuncuların göstermiş olduğu gayrete bağlıyorum. Tabi ki futbol bir ekip çalışması. Ekibiniz ile beraber, oyuncularınız ile beraber, yönetiminiz ile beraber başta Sayın Valimizin vermiş olduğu destekler ile beraber bu süreç bu şekilde gelişti. İnşallah son maçımızı da kazanıp bu seriyi devam ettirmek istiyoruz.

Devre arasına bir maç kaldı. Takımdan ayrılacak olanlar, takıma katılacak olan takviyeler ve kamp süreci ile alakalı neler söylemek istersiniz?
Evet, takımdan ayrılmak isteyen oyuncularımız oldu. Forma şansı bulamayan oyuncularımız gelip benimle görüştüler, ayrılmak istediklerini söylediler. Oynamak istedikleri bir yerlere gitmek istediler. Bizlerde bu durumu anlayış ile karşıladık. Giden oyuncularımızın yerine belli takviyeler yapabilirsek. Devre arasına daha güçlü bir Başakspor çıkarmaya çalışacağız. Tabi ki bu aşamada yönetimimizin bizlere verdikleri destekler de önemli. Bu destekleri verdikleri için, bizlere inanıp güvendikleri için onlara teşekkür ediyorum.
Kampımız ile ilgilide toplamda 23 günlük bir kamp düşündük. 7 gün birinci etap, 15 gün de ikinci etap olmak üzere toplam 22 gün bunu da Antalya’da gerçekleştireceğiz. İlk etapta bir hazırlık maçı, ikinci etapta da dört hazırlık maçı planladık. Bu doğrultuda takımın daha iyi, daha hazır, daha dinamik bir takım haline gelebilmemiz için yoğun bir tempoda çalışacağız. İnşallah güzel ve verimli bir kamp süreci geçireceğimizi inanıyorum.

Takımın genel durumundan memnun musunuz, beklediğiniz gibi oldu mu?
Takımın genel durumundan memnunuz. Tabi ki takım lider, oynadığı maçlar itibari ile çalışan, özverili, söylediklerimizi sahaya yansıtmaya çalışan bir takım. Oyuncu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu sene bizlere inandılar, iyi çalıştılar, söylediklerimizi yerine getirmeye çalıştılar. Bu süreç bizim için iyi işledi. İnşallah son maçımız ile beraber bu işleyişi ilk yarı itibari ile tamamlayacağız.

Genel anlamda Mardin’de spora olan yatırımlara nasıl bakıyorsunuz, sizce Vali beyin bu konudaki etkisi nedir?
Mardin büyükşehir Başakspor’a yapılan yatırımlar sadece futbol anlamında değil Basketbol, Voleybol, hentbol anlamında da Mardin tamamen spor şehri haline geldi. Çok değerli takımlarımız, hocalarım ve sporcularımız var. Bu süreci yapılan yatırımlara bağlıyorum. Vali beyin, yönetimin yoğun gayreti ve desteklerine bağlıyorum. Mardin güzel bir spor şehri oldu. İnşallah biz de bu şehri bu sene 3. Lige çıkararak bunu taçlandırmak istiyoruz. Diğer branşlardaki arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. İnşallah onlar da bu şampiyonluk sürecini yerine getireceklerdir. Hep beraber güzel günler diliyorum.

Daha önce de üst liglere takımlar çıkarma başarısı gösterdiniz. Başak spor için bir hedef belirlediniz mi?
Tabi ki geçmiş dönemlerde bu başarıyı üç kez yakaladık. Üç tane 3. Lig takımı kazandırdık. Bir tanesi İskenderun spor 2009-2010 yılında 3. Lige çıkma başarısı gösterdik. Daha sonraki süreçte 2013-2014 yılında Erzin Belediyespor ve 2016-2017 yılında da Fatsa Belediyespor ile de bu süreci yakaladık. Bu takımları 3. Lige çıkarma başarısı gösterdik. Tabi ki bu süreçler önemliydi. Bu şehirlere 3. Lig kulüpleri hediye edebildik. Tabi çok çalıştık, çok mücadele verdik. İnşallah dördüncü takım da Mardin büyükşehir Başakspor olacak. Bunun için bütün gayreti, özveriyi ve çalışkanlığı gösteriyoruz. İnşallah Rabbim bize bu başarıyı burada yakalayabilmemizi, bu güzel şehre nasip eder. Değerli valimize, yöneticilerimize de bu başarıyı yaşatmayı Allah bize nasip eder.
Son olarak sizler bir şeyler eklemek ister misiniz?
Dediğim gibi sporda tüm başarılar ekip işidir. Ben başta ekibime, futbolcu arkadaşlarıma, kulübün tüm kademelerinde çalışarak yükümüzü hafifleten çalışma arkadaşlarıma, malzemecisinden aşçısına kadar tüm ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir Yorum Yazın