Başsavcı Bektaş, 2019 yılı değerlendirdi

  • Haberin Tarihi: 18 Şubat 2020
  • Bu haber 102 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Başsavcı Bektaş, 2019 yılı değerlendirdi

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, “2019 yılı Mardin Adliyesi için verimli bir yıl olarak geçtiğini söyleyebilirim.” dedi.


Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş,2019 yılının her anlamda ülkemiz için zor bir yıl olduğunu,.tüm kurumlarıyla, devletin tüm saç ayakları bu zorlukların üstesinden gelmek için her türlü mücadeleyi sergilediklerini söyledi. Bektaş, 2019 yılı Mardin Adliyesi için verimli bir yıl olarak geçtiğini hatırlatarak, işlenen suçların toplamında 2019 yılında bir önceki yıla göre %5 bir düşüş görüldüğünü bildirdi.


Aile içi şiddet olaylarında artış
Başsavcı Bektaş, 2018 yılında suç işleme oranında yüzde 20 artış kaydedilirken, 2019 yılında yüzde beşlik bir düşüş kaydedilmesini sevindirici bulduğunu ifade etti. Bektaş “ İl genelinde işlenen suçların toplamında totalde %5 düştüğünü söyleyebilirim. Oysa 2018 yılında %20 artış söz konusuydu. Bütün suç tiplerinde bir düşüş var. Geçen yıl, 2019 yılında Mardin adliyesine gelen toplam soruşturma dosya sayısı 14 bin 412 olmuş. 2018 yılında15 251 soruşturma dosyamız vardı Bu dediğim gibi bir önceki yıla yüzde 5 onaranında düşüş söz konusu. 2018-2019 yıllarında önemli olarak gördüğüm bazı suç tiplerinde bir çalışma yaptık. Aile içi şiddet olaylarında, yüzde 96’lık bir artış var, genel suç tiplerinde yüzde 5 düşüş olduğu halde aile içi şiddet suçlarında yüzde 96’ lık bir artış olması bizim için iyi bir veri değil” dedi


Uyuşturucu suçlarında düşüş
Mardin genelinde, uyuşturucu suçlarında, hem kullanma hem de ticaret suçlarında yüzde 10’ luk bir düşüş olduğunu, hırsızlık en fazla işlenen suçlardan biriydi. Hırsızlık suçlarında da yüzde 5 lik bir düşüş olduğunu kaydeden Başsavcı Bektaş “ Cumhuriyet başsavcılığı olarak, bu yıl içinde gelen 14 bin 412 dosyalardan yaklaşık yüzde 95 lık bir evrakı çıkarmamız ve sonuca bağlamamız söz konusudur. Bu da Türkiye ortalamasının çok üstünde. 2018 yıldan 8 bin 837 devretmişti. Tüm savcılarımız, kararlıkla ve vatandaşın hakkını tesis etmek adına yoğun bir çapa harcamayarak dosyaların büyük bir bölümünü sonuca bağladı” şeklinde konuştu
Adalet gecikmemeli


Soruşturma dosyalarının zamanında incelenmesi ve sonuca bağlanmasının önemine değinen Başsavcı Bektaş “ Soruşturma dosyalarının zamanında incelenmesi ve sonuca bağlanmasını önemsiyoruz. Adalet eğer hızlı işlemiyorsa, vatandaşın hakkı tesis edilmiyorsa, adaletin bir anlamı olmaz. Geç gelen adaletin adalet olamadığı noktasında hepimizin malumudur.” Diye konuştu


Uzlaştırmada ödül aldık
Mardin, uzlaştırma uygulamaları konusunda, tarihinde ilk kez derece yaptığını ve ödül aldığını söyleyen Başsavcı Bektaş “Bu sene, geçe sene oranımızın üzerine çıktık. Yüzde 70 civarında uzlaştırma gerçekleştirdik. Bu sene de dereceye girip ödüle layık görüleceğimizi düşünüyorum. İnsanların uzlaşmaya meyilli görülmesi Mardin Kültürünün bir parçası, olmazsa olmazı olarak değerlendirebiliriz. Mardin’in hoşgörü şehri olması bu konuda işlerimiz kolaylaştırıyor” dedi


Hukukta Yeni Yöntem
2019 yılı hukuk uygulamalarında yeni bir yöntem benimsendiğini, daha hızlı yargılama yapmak ve sonucu daha çabuk ulaşmak için, 2020 yılında seri muhakeme usulü uygulamasına girileceğini kaydeden Başsavcı Bektaş “Seri muhakeme usulü, bazı suç tipleri mahkemeye gitmeden, cumhuriyet savcımızın kararı ile savcılık aşamasından bitiriliyor. Mardin’de bunun için büro kurduk ve bir cumhuriyet savcımızı görevlendirdik.Ve şu an itibari ile buraya gelen dosya sayısı yaklaşık 60 civarında. 2 ay içinde 60 dosya mahkemeye gitmeden savcımızın şüpheli ile tabiri caiz ise Amerika’da olduğu gibi pazarlık yaparak, cezasında indirim yaparak dosyayı sonuçlandırma yoluna gitti. Burada önemli olan tarafların kabul etmesi ve yasal yollarla ikna edilmesidir. Seri yargılama uygulamasını Mardin’de başarılı bir şekilde sürdürüyoruz”


Terör Suç Dosyaları
Mahkemelerde devam eden önemli PKK ve FETO dava dosyalarının büyük bir kısmının kararı bağlandığının altını çizen Bektaş “ Ağır ceza mahkemelerimiz de 2019 yılında ellerindeki dosyaların %30-40 oranında düşürdüler, karar bağladılar. Bu da Mardin için sevindirici bir şey. Adaletin tesisi için önemli bir durum. 2019 yılı adalet hizmetleri alanında başarılı bir yılı geride bıraktık. Mardin adliyesi olarak başarılı bir geçirdik. Vatandaşın hakkının kısa sürede tesisi, vatandaşın mağdur edilmemesi adına güzel çalışmalar yapıldı, bunun sonuçlarını da aldık. Özellikle bir noktaya vurgu yapmak istiyorum . Yasaların bize verdiği yetki ile 1.5 yıldır tüm anayasal düzene karşı işlenen suçlarda, yani terör suçlarısoruşturmasını Mardin merkezden yürütüyoruz. Bu Mardinli vatandaşlarımızın hakkının korunması için suçlu ad edilen kişilerin haklarında bir an önce soruşturma yapılıp, yargı önüne çıkarılması çok önemli bir şey. Daha önceki uygulamalarda büyük hak kayıpları oluyordu. İşlemlerin geciktiğini görüyorduk. Merkezden 5 cumhuriyet savcımız büroda görevli. En ücra köydeki bir evde arama kararını buradaki, savcımız,, hakimimiz veriyor. Dolayısıyla dosya seri bir şekilde tekamül ediyor. Tecrübeli savcılarımızın sayesinde kısa sürede sonuca varılıyor. Mardin için yapılmış en iyi hizmetlerden biridir.Sonuçlarını görüyoruz. 1,5 yılda terör dosyaları %60 azaldı. İlçelerde 3-4 yıl işlem görmeyen dosyalar olduğunu gördük. Vatandaşımız şüpheli konumunda kaldığı için, bir sürü şeyden mahrum kalmış, belki bir yere müracaat etmiş hakkında soruşturma var diye işlem yapılmamıştır. Bu mağduriyeti seri bir şekilde ortadan kaldırdık. Dosyalarımız %60 azaldı. Mardin için büyük kazanım: 2020 yılında hızlı hukuk uygulamalarındaki, hızlı hareket etme karar verme ve vatandaşımızın hakkını hukukunu tesis etme, devletimizin bu anlamda ki güvenini sağlama hizmetinde önemli bir aşamaya gelindi.” şeklinde konuştu.


Fiziki Koşullar iyileştirildi
Fiziki koşullar alanında önemli adımlar atıldığını, mevcut adliyenin iş yükünü kaldıramadığını Mardin adliye sarayına ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Başsavcı Bektaş “Valilik ile yaptığımız protokol gereği, yeni binaya taşınan İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasına 11 mahkeme salonumuz taşıdık. 70 dönüm alan üzerinde yeni adliye sarayı yapımı için çalışmalar başladı. Adliye hizmetlerinin bir parçası olan ceza infaz kurumumuz da ihtiyaca cevap verememekte. 850 civarında hükümlü ve tutkulu bulunuyor. Miadını dolduran bir infaz kurumu. Bakanlığımızın yetkilendirmesi ve desteği ile 220 dönüm alan üzerinde kampüs tipi infaz kurumu projelendirildi. 3-4 tane açık ve kapalı infaz kurumunun yer alacağı yeni bir bina yapılacak.
İdari işler anlamında Mardin merkezde 11 dönüm alan üzerinde 40 lojmanımız var. Yeri çok kıymetli. Daha verimli hale getirmek için, Mardin’e daha fazla ekonomik katkı sağlayacak şekilde bir proje geliştirdik,önce konut ve ticaret alanına çevireceğiz, biçilecek değer ölçümleri yapıldıktan sonra, kamu zararı bertaraf edilerek lojman sorununu da çözmüş olacağız” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın