Bilâli Şenliğinde Renkli görüntüler

  • Haberin Tarihi: 6 Mayıs 2019
  • Bu haber 1140 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bilâli Şenliğinde Renkli görüntüler

Mardin Müze Müdürlüğünce bu yıl 4. düzenlenen Mezopotamya’da tahıl hasadının başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri için Artuklu ilçesinde program düzenlendi.
Bilâli (Alımlı) Köyü’nde, 1958 yılına kadar arpaların sararmasıyla birlikte hasat döneminin başladığını müjdeleyen bir halk şenliği kutlanmaktaydı. Köyün karşısındaki tepede yer alan ve halk arasında Ziyareta Ceh Zera (Sarı Arpalar Ziyareti) olarak bilinen bu mekânda, her yıl mayıs ayının ilk hafta sonunda hasadın bereketlenmesi için kurbanlar kesilir, yemekler pişirilir ve dostlarla, akrabalarla paylaşılırdı. Bereket dualarının yanı sıra hastalara şifa bulmak için de bu tepeye çıkılır ve burada dualar edilirdi. Şenlikte büyük bir pazar yeri kurulur, Mardin’den gelen leblebici ve çerçilerden alışveriş yapılırdı. Alana gelen dengbejler, davul-zurnacılar ve rebabiler müzikleriyle şenliğe renk katarken, birlikte halaylar çekilir, çeşitli oyunlar ve eğlenceler düzenlenirdi.
Mardin Müze Müdürlüğünün girişimleri ile unutulmaya yüz tutmuş bu gelenek tekrar canlandırıldı.
Mezopotamya’da binlerce yıldır mayıs ayının ilk haftasında kutlanan ve hasat döneminin başlangıcı kabul edilen Bilali Şenlikleri, bu yıl merkez Artuklu ilçesinin Alımlı Mahallesi’nde gerçekleştirildi.
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bilâli Şenliği ile bölgenin somut olmayan kültürel mirasları arasında olan bir ritüelin köylülerle birlikle tekrar düzenlenerek yaşatılması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve koruma altına alınan Bilâli Köyü’nün, kültür turizm destinasyonlarından biri olması hedefleniyor.
Çevre il ve ilçelerden yoğun katılımla yapılan programda dualar edildi, yemekler pişirilip dağıtıldı. Vatandaşlar, müzik eşliğinde halay çekip eğlenirken, çocuklar da uçurtma uçurdu.
Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, bu tür şenliklerin Mardin turizmine katkı sağladığını belirtti.
Şenliklere ilginin yoğun olduğunu aktaran Aydın, ”Bu şenlik yüzyıllardır kutlanıyordu ancak 50 yıl kadar ara verildi. 4 yıldır yeniden şenliği yapmaya başladık. Amacımız bunu yaparken halkı eğlendirmek sevindirmek manevi değerleri yeniden hatırlatmak.” dedi.
Aydın, bu tür şenliklerin olması, Mardin’de güven ve huzurun olduğunun göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.
Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan da bahar ve bereket bayramı olarak nitelendirilen Bilali Şenlikleri’nin dördüncüsünü düzenlediklerini söyledi.
Şenliğin binlerce yıldır kutlanan bereket bayramları arasında yer aldığını anımsatan Erdoğan, ”4 senedir kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel mirası canlandırmaya çalışıyoruz. Bu şenlik her geçen yıl daha da coşkulu bir şekilde kutlanıyor.” ifadesini kullandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın