“Bilim Tarihi ve Felsefesi” Sempozyumu için hazırlıkları sürüyor

  • Haberin Tarihi: 24 Kasım 2015
  • Bu haber 1068 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Bilim Tarihi ve Felsefesi” Sempozyumu için hazırlıkları sürüyor

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesinin “Artuklu Akademi Günleri” adıyla ilkini düzenleyeceği“Bilim Tarihi ve Felsefesi” başlıklı bilimsel sempozyumun hazırlıkları bütün hızıyla devam ediyor.
Mardin Artuklu Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenecek ve Kasım ayı sonunda yapılması planlanan sempozyuma felsefe, tarih, sosyoloji ve ilahiyat bilimleri alanında uzman birçok bilim adamı katkıda bulunacak.
Onursal başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ve sempozyum yürütücülüğünün Doç. Dr. Ömer Bozkurt’un yaptığıBilim Tarihi ve Felsefesi sempozyumunda , ‘Bilginin ve Bilimin İslamileştirilmesi Sorunu’,’Newton Bilimi ve Matematik’, ‘Nusaybin Okulu’,‘Gramer, Çeviri ve Bilim’ gibi başlıklar masaya yatırılarak farklı oturumlarda ele alınacak.
27-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek geniş katılımlı sempozyum ile ilgili olarak felsefe, bilim tarihi, ilahiyat, güzel sanatlar ve modern bilim alanlarında ulusal düzeyde önde gelen 28 akademik şahsiyetin katılacağı bilgisini veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, sempozyumda bilim tarihi ve felsefesi alanında geçmişe yönelik tespitler yapmakla birlikte, şimdi ve geleceğe yönelik yeni perspektifler ortaya koymayı amaçladıklarını ifade etti.
Mardin’in, bilim tarihi açısından önemli coğrafyalardan biri olduğuna dikkat çeken Rektör Ağırakça, “Gerek bilim adamlarına kaynaklık etmesi, gerek önemli filozofların yetişmesi, gerekse de tarihte kırılmalara yol açan kayda değer bilimsel okullara mekân olması bakımından Mardin irdelenmeye ve incelenmeye değerdir.” dedi.
Mardin ve çevresinin bilim tarihi açısından önemine dikkat çekmek ve bilim alanında yeni hareketlenmelere yönelik tekliflerde bulunmanın sempozyumun yerel amacı içerisinde yer aldığının da altını çizen Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesi olarak bölgede yaşanan toplumsal ve siyasal değişim ve dönüşümlerin anlaşılmasına yönelik entelektüel katkılar sunmaya devam edeceklerini belirtti.
27- 28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilerek 7 oturumla icra edilecek sempozyumun sonunda genel değerlendirmelerde bulunularak sonuç bildirgesi ilan edileceği öğrenildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın