“Bölge halkının yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalamayacağız”

  • Haberin Tarihi: 19 Aralık 2015
  • Bu haber 806 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Bölge halkının yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalamayacağız”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, terör saldırılarına ilişkin, “Kamu görevlileri için bölgeyi terk ediyorlarmış gibi itibarsızlaştırmaya yönelik çabadan Memur-Sen olarak rahatsızlık duyuyoruz” dedi.
Yalçın ve beraberindeki heyet, Mardin’in Midyat ilçesinde Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar için kurulan çadır kenti gezerek, hizmetlere ilişkin Kaymakam Oğuzhan Bingöl’den bilgi aldı.
Kamptaki öğrencilerle sohbet eden Yalçın, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyanın farklı bölgelerindeki sığınmacı kamplarını gezdiğini belirterek, Türkiye’deki kampların çok sistemli ve tüm detaylar hesaplanarak faaliyet gösterdiğini söyledi.
Türkiye’nin dünyaya örnek olabilecek misafirperverlik yaptığına dikkati çeken Yalçın, kampta dostluk ve kardeşliğin en üst düzeyde olduğunu gözlemlediklerini dile getirdi.
Yalçın, dünyanın farklı bölgelerinde 20 bine yakın yetime destek verdiklerini kaydederek, gelecek yıl da 50 bin yetime kol kanat germek için planlama yaptıklarını anlattı.

– “Biz bu ülkenin çimentosuyuz”
Son dönemdeki terör saldırılarına da değinen Yalçın, bölgedeki kamu görevlilerinin karşı karşıya kaldığı zorluk ve mağduriyetin farkında olduklarını vurguladı.
Bölge halkının yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalamayacaklarını aktaran Yalçın, şöyle konuştu:
“Biz bu ülkenin çimentosuyuz. Bölgede terörün mağdur ettiği halkın yanında kamu görevlileri de var. Bölgede bazı okullarda eğitimin yapılamadığını, bazı mahallelerde terörün giriş ve çıkışları zorlaştırarak, inanların can güvenliğini tehdit ederek, kamu görevlilerin çalışma alanlarını daraltarak bölge insanına hizmeti sunmayı zorlaştırdığını bizzat gelerek yerinde görme fırsatı bulduk. Hendekler nedeniyle bölgede görev yapan öğretmenler, 3 günlüğüne hizmet içi eğitim görmeleri için kendi illerine çağrıldı.
Kamuoyunda ise ‘Kamu görevlileri bölgeyi terk ediyor’ şeklinde, itibarsızlaştırmaya yönelik çalışma olduğunu biliyoruz.”
Yalçın, öğretmenlerin bölgede olduğunu, zor şartlarda da olsa çocukları eğitmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerine işaret ederek, hayatları risk altındayken bile öğretmenlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini anlattı.
Cizre, Nusaybin ve Silopi’de öğrencilerin terör saldırıları nedeniyle eğitimden geri kalmaması için telafi eğitimini verilmesi gerektiğini belirten Yalçın, “Burada terörün çocukları da mağdur ettiği, onların da hayatına kastettiği bir zemin var. Bunda çocukların da halkın da suçu yok” dedi.
Kamu görevlilerinin durumun farkında olduğunu, bu nedenle aksayan eğitimi telafi etmeye çalışacaklarını anlatan Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kamu görevlileri için bölgeyi terk ediyorlarmış gibi itibarsızlaştırmaya yönelik çabadan Memur-Sen olarak rahatsızlık duyuyoruz. Kamu görevlileri okulları yakıldığı, hedef alındığı, tehdit edildiği halde işinin başında çünkü görevimiz milletimize, insanımıza, bölgeye hizmet sunmaktır. Memur-Sen ailesi olarak üzerimize düşen sorumluluk olursa millet ve ülke için yerine getirmeye devam edeceğiz.”
Yalçın’a ziyaretlerinde Midyat Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt, Memur Sen İl Başkanı Mustafa Aydın, Eğitim-Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Değer, İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, AK Parti İlçe Başkanı Melih Güneştan ve Memur-Sen’e bağlı bazı sendikaların yöneticileri eşlik etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın