“Bölgedeki ilk ‘İbranice Bölümü’nü kuracağız”

  • Haberin Tarihi: 30 Aralık 2015
  • Bu haber 794 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Bölgedeki ilk ‘İbranice Bölümü’nü kuracağız”

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, bölgedeki ilk “İbranice Dili ve Edebiyatı Bölümü”nü kuracaklarını söyledi.
Ağırakça, rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, 3 Aralık 2014’te göreve başladığında Mardin Artuklu Üniversitesinin yolsuzlukla çalkanan bir üniversite olduğunu vurguladı.
Bir yıl içerisinde yolsuzluk olaylarının tamamen ortadan kalktığını dile getiren Ahmet Ağırakça, şöyle konuştu:
“Yolsuzluğu sıfıra indirdiğimizi söyleyebilirim. Bu noktada memur arkadaşlarımız bir yıldan beri en küçük bir satın almaya imza atarken çekinerek imza atıyorlar. Arkadaşlarımıza haram kazançtan uzak durmaları konusunda tavsiyede bulunuyorum. Maalesef bizden önceki dönemde yaşanan olaylar üzerine Sayıştay 25 kişiye zimmet çıkardı.”
Rektör Ağırakça, MAÜ’nün üniversiteler sıralamasında gerilerde olduğunu ve bunun sebebinin de üniversitenin “sosyal bilimler üniversitesi” olarak kurulmuş olmasından kaynaklandığını savundu.
Mardin Artuklu Üniversitesinin diller bölümüyle tanındığını dile getiren Prof. Dr. Ağırakça, “Doğu Dilleri, Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı bölümlerini kurduk. Bölgede olmayan ve Türkiye’nin ihmal ettiği ‘İbranice Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü de kuracağız. Bölgedeki ilk ‘İbranice Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kuracağız” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın