“Bu demokrasiye vurulan bir darbedir”

 • Haberin Tarihi: 14 Aralık 2014
 • Bu haber 1143 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
“Bu demokrasiye vurulan bir darbedir”

Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Çelik: Bu demokrasiye vurulan bir darbedir. dedi

 Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Çelik: Bu demokrasiye vurulan bir darbedir.

Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, 21. yüzyılda gazetecilerin ve yazarların düşüncelerinden, yazılarından dolayı gözaltına alınmasının demokrasi ile bağdaşmadığını söyledi. Bir ülkede basın ne kadar özgür ve hür ise ülkenin o kadar ilerlediğinin anlaşıldığını belirten Çelik, “Gözaltına alınan gazeteciler farklı düşündükleri için gözaltına alınmışsa bu Türkiye’nin geleceği için düşündürücüdür. Bu demokrasiye vurulan bir darbedir. Hiçbir vicdana sığmaz. Dünyada Türkiye’nin imajını zedeler. Yeni Türkiye’ye yakışmayan bir harekettir.” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Mardin Temsilcisi İbrahim Hakkı Laleoğlu ise hükümetin 12 Eylül uygulamalarını aratmayacak şekilde basına karşı baskı ve sansür uyguladığını, Türkiye’yi 12 Eylül’ün karanlık günlerine götürmek istediğini söyledi. Laleoğlu, “Asla basına karşı yapılan bu baskıları tanımıyoruz ve kınıyoruz. Geçmişte özgür basına yapılan baskılarla Türkiye demokrasi nasıl geriletildiyse, bugün de Zaman gazetesine yapılan baskı ve gözaltılarla dünyaya kendimizi rezil etmiş olduk. Yolsuzlukları örtmek için tamamen tasarlanmış bir operasyondur. 17 Aralık’ın yıldönümünde hükümet intikam yeminleri etmişçesine operasyon yapmıştır. Dünya şu an bu operasyonları şaşkınlıkla izliyor. Maalesef dünyadaki Türkiye’nin vizyonuna ve imajını zedelemiştir.” şeklinde konuştu.

Mardin Arena Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Akgül de sabah saatlerinde basına ve gazetecilere yönelik yapılan operasyonu kınadığını söyledi. Akgül, “Bu operasyon Türkiye demokrasisine vurulan bir darbedir. Geçmişte bu hükümet KCK operasyonları kapsamında birçok muhalif suçsuz gazeteci ve basın mensubu gözaltına alınmıştı. Yine aynı şekilde birçok yazar ve basın mensubuna yönelik haksız gözaltılar yapıldı. Kalemler susturulmak isteniyor. Ama hiçbir zaman gazetecilerin kalemi susturulmaz. Bu olayı kınıyoruz.” dedi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • KEMAL
  15 Aralık 2014 10:22

  gazeteci tarafsız olursa vicdanı olursa gazetecidir bir gazetecinin devleti yıkmak gibi bir oluşum içinde olması gazetecinin kaleminin kırılması anlamına mı geliyor bu başka ülkede olsa o gazetecinin kellesi gitmişti bir yerlere varmak için paralelcilerle olmayın bu kişiler himmet parası ile ve istedikleri kişileri nasıl işlere yerleştiriyorlardı ilk önce bunun hesabını versinler bunlar cemaat değil ÖRGÜT ve bu örğüte destek verenlere yazıklar olsun bir

Bir Yorum Yazın