Bu zamanda suya yapılan zamma vatandaştan tepki

  • Haberin Tarihi: 4 Nisan 2020
  • Bu haber 557 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bu zamanda suya yapılan zamma vatandaştan tepki

Corona virüsü salgını nedeniyle birçok büyükşehir belediyesi su indirimi ve borç ertelemesi yaparken Mardin’de su faturalarına yansıyan zam büyük tepki çekti.

Birçok belediye vatandaşa destek olurken Mardin’de suya zam yapılması vatandaşların büyük tepkisine neden oldu.

Başka Partili  belediyeler su ödemelerini iki ay erteliyor ama kayyumla yönetilen Mardin Büyükşehir belediyesi suya zam yapıyor. Adına da güncelleme diyor. Bu dönemde bu zam çok yanlış oldu.  Vazgeçin, zammı geri alın sözleriyle tepki gösteren vatandaşlardan Hacı Fuat Artukoğlu, “İlk fatura ile son fatura arasında sadece 4 metreküp fark olmasına rağmen fatura tutarı iki katına çıkmış hemen hemen, belediyemiz bu virüs ortamında vatandaşa yardımcı olacağı yerde zam yapmayı tercih etmiş. Millet can derdinde belediye zam peşinde. Yazıklar olsun, onları Allah’a havale ediyorum daha ne diyebilirim ki” şeklinde tepki gösterdi.

Ne Olmuştu

2020 Ocak ayında Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MARSU), suya yapmış olduğu zam halktan gelen tepkiler üzerine Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’ın talimatıyla geri alınmıştı. Üç ay geçmeden su fiyatının en çokta salgınla mücadelenin verildiği birçok insanın işyerinin kapalı olması yada işten çıkarıldığı bir dönemde  metreküp birim fiyatının 3,25 liradan 4,75 liraya çıkartılması halkta büyük tepkiyle karşılandı.

Vatandaştan tepki geldi

Gelen zamlara büyük tepki veren vatandaşlar;’’ Corona virüsü salgını nedeniyle birçok Belediye son ödeme tarihi geçen faturalar dikkate alınmadan hizmetlerin süreceğini hatta bazı belediyeler vatandaştan su bedeli almayacağını duyurdu. Hükümetimiz’de Elektrik ve doğalgaz faturalarına zam yapılmayacağı ve hatta üç aya kadar elektrik ve doğalgaz sayaçlarının dahi okunmayacağını açıklarken, Mardin’de yapılan bu zam ne hükümetimizin politikalarıyla uyuşmakta ne de vatandaşın salgınla mücadelesine bir katkı sağlamaktadır. Salgın nedeniyle evlerimize kapandığımız ve en çok temizlik için ihtiyaç duyduğumuz suya yapılan bu zam kabul edilebilir bir şey değildir. Günde en az birkaç kez el yüz ve genel temizliğimizi yaparken artık muslukları açmaya çekinir hale geldik. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Yaman’dan ekonomik açıdan ezildiğimiz kiralarımızı ödeyemediğimiz ve hiçbir faturamızı ödeyemeyecek durumda olduğumuz bu süreçte, MARSU’nun yapmış olduğu bu haksız zammı bir an önce geri almasını talep ediyoruz’’ ifadeleri kullanıldı.

Bir Yorum Yazın