“Bulunduğu şehre değer katan bir üniversite anlayışı ile yola çıktık”

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2019
  • Bu haber 1594 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Bulunduğu şehre değer katan bir  üniversite anlayışı ile yola çıktık”

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik, Mardin İletişim Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Sait Çakar, Mardin Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Murat Akgül ve İl Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Adnan Günbegi Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özcoşar´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Rektör Özcoşar, gazetecilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Mardin´in tarihi dokusu ve üniversitenin kuruluşu ve taşıdığı önem hakkında bilgi verdi. Özcoşar “Mardin bir Artuklu şehridir. Aslında şehrin kurulduğu felsefenin nasıl bir felsefe olduğuna bakmak lazım. Şehrin üzerinde kurulduğu değer birikimi, şehre değer katan bir üniversite mantığını ortaya çıkırıyor. Artuklu Üniversitesi de ismi ile müsemma bir üniversite. Bulunduğu şehre değer katan bir üniversite anlayışı ile yola çıkıldı.” Dedi.
Tüm dünyada üniversite mantığının değiştiğini artık üçüncü kuşak üniversitelerin ön plana çıktığına vurgu yapan Rektör Özcoşar “Şuanda tüm Dünya da Üniversite mantığı değişiyor. Üniversiteler üçüncü kuşağı da şöyle tanımlıyor. Bulunduğu bölgede değer üreten ve bulunduğu bölgeye değer katan üniversiteler. Biz bu değeri sadece ekonomik bağlamda değerlendirmiyoruz. Artuklu üniversitesinin bundan sonra ki şekillenişi de tam olarak buna yönelik olacak. Temel sistemimiz ve stratejimiz üçüncü kuşak üniversite anlayışı üzerine kurulmuş, çok net bir şekilde, şehre dokunup, şehrin de kendisine dokunmasına izin veren bir üniversite. Bütün boyutları ile şehire açık, şehirdeki bütün kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle, şehrin değişik kesimleriyle akla gelebilecek bütün kesimleriyle bir araya gelip onlara dokunmak ve onlarında üniversiteye dokunmalarına izin veren, alan açan bir üniversite modeli. Dolayısıyla fildişi kulelerde oturup entelektüel bazı hazlar peşinde koşan bir akademik ekip olmayacağız. Şehre katkı sunmaya yönelik, faaliyetler içinde olan, sahada olan ve şehirle birlikte büyümeyi amaçlayan bir üniversite profilimiz olacak. Bunu tek bir alanda da yapmayacağız, çok değişik alanlarda ve fakültelerimizde de uygulayacağız.” Diye konuştu

Sanayi kuruluşları ile işbirliği yapılacak
Mardin’de her kesim ile işbirliğinden yana olduklarını ifade eden Rektör Ozcoşar “Yüksek okullarımız organize sanayii ile Sanayinin değişik alanları ile olabildiğince işbirliği yapabilecek alanlar ve yapıya bürünecek. Çok önemli olan Turizm fakültemiz biraz atıl durumda kalmış, çok güzel bir kadrosu var, bu kadro ile turizm alanında Mardin´e çok büyük değer katacak. Turizmde sektörel çalışmalara yöneleceğiz. Mardin turizmine bu yönde katkı sunabileceğimize inanıyorum. Çok ilginç projelerimiz var bunları zaman içerisinde göreceksiniz. “ dedi.

Basın ile yakın çalışacağız
Basının kamuoyu adına denetim görevi olduğuna vurgu yapan Rektör Özcoşar “Sizden iki isteğimiz olacak üniversitemizi denetleyin, istediğiniz zamanda fakültelerimiz gezebilirsiniz, öğrencilerle, öğretim görevlileri ile görüşebilirsiniz. Tespit ettiğiniz olumsuzlukları, eksiklik ve aksaklıkları kamuoyu ile paylaşın, bizde o aksaklıkları giderelim. Belli aralıklarla akreditasyonsuz basın buluşmalarımız olacak. Çünkü biz hizmet etmeye geldik” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın