ÇATOM kursiyeri kendi işini kurdu

  • Haberin Tarihi: 5 Aralık 2015
  • Bu haber 1072 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
ÇATOM kursiyeri kendi işini kurdu

Kızıltepe’de Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) el sanatları kursunda eğitim gören kadın girişimci kendi işini kurdu.
Kızıltepe Kaymakamı Ali Güldoğan, ÇATOM’da bir yıl kurs gören Sihem Değer’in (37) Tepebaşı Mahallesi’nde kurduğu, nikah şekeri ve bebek şekeri üretimi yapan iş yerinin açılışını yaptı.
Açılışta konuşan Güldoğan, ÇATOM merkezinin verdiği eğitimle ve destekle bir kadın girişimi olan güzel bir iş yerinin açılışında bulunmakta duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Güldoğan, “Bu hazzı hep birlikte yaşıyoruz. İlçemizin son derece önemli bir hizmetini görecek. Güzel bir işletme olduğunu görüyoruz. Bu işletmenin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Değer ise, ÇATOM’a geçen sene el sanatları kursuna takı işini öğrenmek için gittiğini ve hocaların tavsiyesiyle bebek şekerleri yapmaya başladığını belirtti.
Değer, şöyle konuştu: “Aklımda böyle bir iş vardı. Kendime, ‘Böyle bir yer açarsam olur mu?’ diye sormaya başladım. Hocalarımıza danıştım. Hocalarımız da, ‘yaparsan çok iyi olur, güzel olur’ dediler. Hocalarımızın manevi desteği ile önce malzeme aldım ve bu işi evde yapmaya başladım. Afiş bastırdım, telefonumu verdim ama ev olunca müşteriler gelmiyordu. O yüzden küçük bir yer tutum. Baktım talep var güzel gidiyor dükkanı büyüteceğim dedim biraz sağdan soldan borç harç aldım ve işi büyüttüm. KOSGEB’e de başvurdum. Bana ‘projeyi hazırla kabul ederiz’ dediler.”
Eşine destek olmak için bu işe girdiğini dile getiren Değer, 5 çocuk annesi olduğunu ve üniversitede okuyan çocuklarının bulunduğunu kaydetti.
ÇATOM Müdürü Leyla Onur Yanar da, bir buçuk yıl önce tanıştığı ve girişimci bir ruha sahip olan Sihem Değer’in, el sanatları kursunda eğitimini tamamladıktan sonra kendine bir yol çizdiğini söyledi.
Kızıltepe ÇATOM olarak hep Değer’in yanında olduklarını ifade eden Yanar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir işyeri kuracağını dile getirdi. Önce kendi evinde nikah şekerini üreterek sipariş almaya başladı. Daha sonra bu işi girişimci bir kadın olarak kendi işini kurarak iş hayatına atılarak bu işi sürdürmeyi düşündü. Biz de hep yanında olduk. Kendisine de başarılar diliyoruz.” En büyük amaçlarının kadın girişimcilerini artması ve kadın istihdamının olanak sağlanması olduğunu belirten Yanar, “Biz de, bu amacımıza ulaşıyoruz. Umarım diğer kadınlarımız da Sihem hanım gibi kararlı davranarak, kendi mesleklerinde kendi eğitimlerini yükselterek iş kadını olurlar ve iş yaşamına atılırlar” dedi.
Açılışa, Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Az, İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı, Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zeynettin Ayav ve çok sayıda davetli katıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın