Cazibe Merkezi Bilgilendirme Programına Yatırımcılardan Büyük İlgi

  • Haberin Tarihi: 19 Aralık 2016
  • Bu haber 981 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Cazibe Merkezi Bilgilendirme Programına Yatırımcılardan Büyük İlgi

Başbakan Binali Yıldırımın 4 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da Yatırım Hamlesi Destek Programı kapsamında açıklamış olduğu Cazibe Merkezleri programının Mardin’de ki tanıtım programına yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi.
DİKA- Dicle Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Mardin Vali Vekili Bahattin Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardinli Sanayici Ve Yatırımcılar Katıldı.
62 Milyar TL tutarında Devlet yatırımları ile birlikte 2020 yılına kadar 140 Milyar TL’lik yatırımın oluşturulan 5 cazibe bölgesinden, Mardin 8 cazibe merkezinden biri olacak.
Güneydoğu Bölgesinde Pilot illerden biri olarak seçilen Mardin’de yapı malzemeleri yatırımı, mobilya, hayvancılık, meyvecilik, ayakkabıcılık, hazır giyim, kuru gıda ve turizm sektörleri ile uğraşan yatırımcılar faizsiz devlet desteğinden faydalanabilecek.
Farklı illerden ve Mardin’de Bilgilendirme toplantısına katılan sanayici ve Yatırımcılar faydalı bilgiler edindiklerini belirtti.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ: “Son zamanlarda rastladığı bu cazibe merkezlerinin konusu dünyada en basit tabirle 20 ülkenin bütçesinden fazla olan 63 milyar dolarlık bir yatırım. Neyi ön görüyor istihdam ve üretim yani ikisi de olmazsa istihdam üzerine üretim. Büyük yatırımları buraya çekebilme anlamında kıymetli bir çalışma. Bizler onlarca teşvik paketini inceledik, hükümetin geçmiş dönemlerdeki asgari programları ama gerçekten bu yüzyılın projesi. Bence bu proje çünkü hem gençleri önemseyen hem de yatırımcıları bu bölgeye çeken burada özellikle cazibe merkezinin ortasında siz yatırımcılara inanılmaz imkanlar sağlamış”.
Serpil Keskin Sağlıklı Toplum Derneği Başkanı, “proje kapsamında sağlık, turizm bizim için önemli. Bu bölgelere ekolojik turizm açısından, sağlığın entegre edilmesi açısından gerçekten büyük katkı sağlayacak. Çünkü kirlenmemiş bir doğal yapısı var. İnsan psikolojisi ve insan durumları da diğer bölgelere göre daha net ve çalışmaya istekli. Yani burada bir şey yapmaya çalıştığınız zaman destek görme olasılığı çok yüksek. Bu yüzden de batının da doğuya kayması da biz de örnek olalım istedik ve bu toplantıya geldik. Eminim ki iyi değerlendirilir ve projeler doğru ve fizibilite alt yapısı sağlam hazırlanır ve uluslar arası entegreye girerse ben bir işletmeci olarak, bir dernek başkanı olarak böyle büyük bir projeye adım atmış ve pilot il’i Mardin seçmiş birisi olarak çok şeyler kazandıracağına eminim.
Yatırımcı Tacettin Yertüm: “biz bu faizsiz para desteğini alıp, inşallah bir Kocaeli sanayisine yetişebileceğimizi umut ediyoruz. Biz burada bu faizsiz desteği alacağız. İnşallah çok iyi bir istihdam sağlayacağız. Türkiye ve uluslar arasına ürün üretip buradan inşallah ihraç edeceğiz” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın