Çiftçiyi rahatlatacak sulama kanalı açıldı

  • Haberin Tarihi: 23 Aralık 2015
  • Bu haber 1153 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çiftçiyi rahatlatacak sulama kanalı açıldı

Mardin’in Mezopotamya ovasını ve Şanlıurfanın Ceylanpınar ovasını birleştiren sulama kanalının açılışı yapıldı.
Toplu açılış töreni kapsamında Başbakan Davutoğlu’nun, video konferans yoluyla katıldığı törene, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap ve vatandaşlar katıldı.
Çiftçilerin ve bölge halkının merakla beklediği sulama kanalının Mezopotamya ovasına uzanan kolu Şanlıurfa’dan başlayıp Ceylanpınar’dan devam ederek Mardin’in Derik ilçesinde son buluyor.
Tamamı 251 km uzunlukta olan sulama kanalı 2 Milyon 110 Bin dekar alanın sulanmasını sağlayacak. 276 kişiye istihdam sağlayacak olan su kanalı milli ekonomiye de yılda 508 milyon Tl katkı sağlayacak.
GAP sulama projesinin su kanallarının açılışı için Mardin ile kurulan canlı bağlantıda, su kanallarının Mardin ve Şanlıurfa’ya bereket getirmesi temennisinde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugünlerde Mardin’de etrafı yakıp yıkmaya çalışanlara, tahrip edenlere en güzel dersi vermiş oluyoruz. Allah biriliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. Bu güzel eserleri gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmayı bize nasip etsin diye konuştu.
Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Güneydoğu bölgesi ve çiftçilerimizin kanayan yarası elektrik sorununu tamamen ortadan kaldıracak ve Mezopotamya ovasına can verecek olan GAP sulama projesinin su kanallarının açılışı için buradayız. Az sonra açılışını gerçekleştireceğimiz Mardin ve Ceylanpınar ovası sulamaları aşağı Mardin ana kanalı ile 2 Milyon dekar zirai alanının sulanması için gerekli ana kanalın 25 bin metresi ile birlikte toplam 121 km dev ana kanal tamamlanmıştır. Kanal suni bir nehirdir. Çocukluğumuzdaki siyasi partilerin seçim vaadi olan Mezopotamya ya deniz getireceğiz esprilerini de, Güçlü Ak Parti iktidarı tarafından deniz olmasa bile nehir getirdiğimizin ispatıdır sizlerin sayesinde” dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın