Çizgili Sırtlan otomobil çarpması sonucu öldü

  • Haberin Tarihi: 6 Ocak 2015
  • Bu haber 2062 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çizgili Sırtlan otomobil çarpması sonucu öldü

Türkiye genelinde nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınarak GPS cihazıyla takip edilen çizgili sırtlandan biri, Mardin’de yol kenarında ölü bulundu.

Mardin´in merkez Artuklu ilçesinde, Özel Hareket Şube Müdürlüğünün önünde yol kenarında ölü bulunan çizgili sırtlan vatandaşlar tarafından fark edildi.
Bu olay Mardin de Aynı güzergahta ölü bulunan ikinci çizgili sırtlan vakası oldu.
Vatandaşlar tarafından fark edilen ve yol kenarında ölü halde bulunan çizgili sırtlanı yoldan geçen vatandaşlar meraklı gözlerle izledi.
Geçtiğimiz yıl foto kapan yöntemiyle görüntülenerek koruma altına alınan ve nesli tükenmek üzere olan Sırtlan oldukça önem teşkil diyor.
Bilindiği gibi Çizgili sırtlanlar için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstitüsünün ortaklaşa yürüttüğü ´Büyük Memeli Türlerinin Araştırılması, Korunması ve Yönetimi Projesi´ çerçevesinde Türkiye´de ilk kez GPS vericili tasma takılmıştı.

Mardin Gazeteciler Cemiyeti başkanı Mehmet Çelik, “Bu çizgili sırtlana benziyor televizyonlarda gördüğümüz kadarıyla yazık oldu bu hayvanlara. Aslında sürücülerimizin gece bu yollardan geçerken daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu işe de avcıların sahiplenmesi gerekiyor. Ormanlarımız için dağlarımız için bir zenginliktir. Nesli tükenmek üzere olan bu hayvanlara karşı biraz daha hassas davranmamız gerekir diye düşünüyorum. Üzüldük yani bu hayvancağızın, sanırım dişi ve karnı şiş belkide gebeydi o ayrı bir sıkıntı, üzücülük yarattı”.
Vatandaşlardan Orhan Kaya ise , “Sağıma baktım hani televizyonda çıkıyorlar baktım dikkatimi çekti gelirken şoför arkadaşlardan da rica ediyorum. Dikkat etmeleri gerekir. Ondan dolayı bu nesli tükenmek üzere olan bir hayvandır. Yörede ilk defa görüyorum böyle bir hayvanı” dedi.

 

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın