Çocuklara üç dilde kitap

  • Haberin Tarihi: 27 Ağustos 2015
  • Bu haber 682 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çocuklara üç dilde kitap

Mardin Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından basılan Üç dilde toplamda 5000 adet set kitap çocuklara dağıtıldı.
Minik Çocuklar Kitaplarını Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Februniye Akyol’un elinden aldı.
Öğretmenleri ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaret eden Minik öğrenciler İçerisinde 2 Adet Süryanice, 2 Adet Arapça, 6 Adet Kürtçe Hikaye kitabı bulunan setleri başkanın elinden aldı.
Makam odasında Çocukları ağırlayan Ağırlayan Ahmet Türk, Çocukların barışın sembolü olduğunu söyledi.
Burada Gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Gündem ile ilgili açıklamalarda da bulunan Ahmet Türk Şunları söyledi; Tabi ki bir anayasal zorunluluğu yerine getireceğiz. Sonuçta biz bir Türkiye partisiyiz. Biz seçime giderken elbette ki tanınan hakları kullanılması ve topluma gerçekten barış demokrasi yolunun açılmasında partimiz doğru bir karar almıştır. Ama bugün milliyetçi kesimin ve bazı kesimlerin HDP’nin bu seçim hükümetinde yer almasından rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu yanlış bir tavırdır. Bu kimsenin bir hükümeti değildir bir seçim hükümetidir. Ve guruplar kendi oranları doğrultusunda hareket ediyor. Burada dışlanma anlayışı ile yaklaşanlar aslında demokrasiyi hiçe sayanlardır. Böyle değerlendirmek lazım.
Bir kaç gün sonra 1 Eylül Dünya barış gününü kutlamış olacağız. Ancak görüyoruz ki barışı kutlamaya çalışınca bugün coğrafyamızda Ortadoğu’da ve ülkemizde çatışmalı bir sürecin devam ettiğini görüyoruz. Bugün barış için çaba gösterenleri boşa çıkaracak bir anlayışın egemen olduğu görüyoruz. Özellikle hükümet ve cumhurbaşkanı gerçekten Türkiye’nin barışa demokrasiye ve Kürt sorunu çözümü sağlamaya yönelik bütün gelişmeleri ortadan kaldıracak bir anlayış ile sürece yaklaştığını görüyoruz. Adeta savaştan medet uman bir anlayışla bugün toplumların halkların adeta DNA’sı ile oynuyor. Ama inanıyoruz ki bu mantık haklarımız tarafından mahkum edilecek ve barış konusundaki çabalar daha güçlü bir şekle Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun politikalarında egemen olacak. Biz her zaman silahtan ve şiddetten asla bir şey beklemiyoruz. Bizim istediğimiz diyaloglar ve müzakerelerle sorunlarının çözümüdür. Demokratik yöntemlerinin esas alınmasıdır. Silah ve şiddetin sorunları çözmeyeceğini söylüyoruz.,
Bugün Kürtlere dayatılmaya çalışan bir politika vardır. Ya susacaksınız veya bizler sizi susturacağız gibi bir mantıkla sürece yaklaşıyorlar. Oysa ki bizler Türkiye halkı ile birlikte demokratik bir geleceği oluşturmak hedefini esas alıyoruz. Bu hedeflerden asla sapmayacağız. Çünkü bizim siyasetimiz halkların kardeşliğine dayalıdır. Biz inanıyoruz ki hiçbir halk kendi başına mutlu olamaz. Ancak haklar bir birlerini anladıkları gün o coğrafyaya o bölgeye barışı getirebiliriz.
Tabi ki bizler için bugün Çocuklarımızın barış özlemini bir hissiyat sembolü olarak burada olmaları çok önemlidir.
Biz biliyoruz yarın torunlarımız çocuklarımız daha aktif gerçekten de sürece uygun demokrasiye uygun bir çalışmanın içerisinde olacaklar. Biz burada çocuklarımızın geleceğini güvence altına almak için mücadele ediyoruz. Ben bütün halkların dünya barış gününü kutluyorum. Barışa giden yolun açılması barışa giden yolun gerçekten bu engelleyici tavırlardan kurtarılması konusunda bize daha büyük görevler düşüyor. Türkiye hakları ortaklaşarak gerçekten bu savaşı isteyen kesimlere barışa karşı olan kesimlere daha güçlü bir şekilde bir birine sarılmalıdır. ortak bir mücadele vermelidir. Bugün Ortadoğu da Irak’da Rojava’da bir çatışma süreci var. Biz inanıyoruz ki halklar bir birini anladığı zaman halklar birbirinin hukukuna kimliğine inancına saygı gösterdiği zaman biz bunları aşarız. Ama tekçi ırkçı anlayışla asla bu sorunları çözemeyiz. Ama gelecekten ve yarınlardan umutluyuz.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın