Çocuklara unutulmaz bir gün yaşattılar

  • Haberin Tarihi: 16 Mayıs 2019
  • Bu haber 2641 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Çocuklara unutulmaz bir gün yaşattılar

Mardin Otizm, Engelsiz Yaşam ve Aile Eğitimi Derneği ile Mardin Müzesi işbirliğinde engelli çocuklara unutulmaz bir gün yaşatıldı.

10-16 Mayıs Engelliler haftası nedeniyle Mardin Otizm, Engelsiz Yaşam ve Aile Eğitimi Derneği öncülüğünde Güllüce İlköğretim Okulu ve Özel Öz Açan Çiçekler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri Mardin Müzesinde ağırlandı.
Mardin Müzesini gezerek tarihi eserleri yakından tanıma fırsatı bulan öğrenciler birçok sanatsal faaliyet ve atölyelere de katılma imkânı buldu.
Müzenin eğitim salonunda kök boya baskı, ebru, sikke basım atölyesinde para basma gibi uygulamalı eğitimlere katılan öğrenciler hem eğlendi hem de öğrendi.
Mardin’deki özel gereksinimli, lösemili ve dezavantajlı bireylerin her birey gibi eşit hak ve fırsatlara sahip olmasını sağlayarak, onları kendine yeten bağımsız ve üretken bireyler olarak topluma kazandırmak vizyonuyla kurulan Mardin Otizm, Engelsiz Yaşam ve Aile Eğitimi Derneği 10-16 Mayıs engelliler haftasında engelli bireyleri unutmayarak alkışlanacak bir adım attı.
8 Mart 2019 tarihinde Kızıltepe’de kurulan Mardin Otizm, Engelsiz Yaşam ve Aile Eğitimi Derneği özel gereksinimli (otizmli, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, tanımlanmamış diğer bozukluklar, öğrenme güçlüğü, down sendromlu, zihinsel ve bedensel, işitme ve görme engelli), lösemili ve dezavantajlı grubun (kadınlar, çocuklar ve yaşlılar) bağımsız olarak toplumsal yaşama katılmasının önündeki engellerin kaldırıldığı, kendilerini birey olarak ifade edebildiği, öz bakım da dahil olmak üzere bütün kişisel gelişim imkanlarının yaratıldığı, sosyal yaşam güvencesinin sağlandığı, bilimsel araştırmaların desteklendiği, aile destek mekanizmalarının geliştirildiği, dışlanma, etiketlenme ve ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir yaşamın gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak, aile-çocuk yardım ve yardımlaşma faaliyetlerini yürütmek, sosyal faaliyet olanaklarının maddi ve manevi olarak desteklendiği koşulları oluşturmayı amaçlıyor.
Dernek, Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri takip ederek, Mardin’e faydalı modeller oluşturmak, çocuklara ve ailelerine her alanda erişilebilir imkânlar sunmak, Mardin genelinde yürütülen eğitim, sağlık, sosyal, kültürel ve spor hizmetlerinin desteklenmesi ve iyileştirilmesini sağlamak, Özel gereksinimli bireyler ile ilgili yasal düzenlemelerin ve politikaların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yürütmek, Mardin’de farkındalık çalışmaları ile önyargılardan uzak bilinçli ve sorumluluk sahibi bireylerden oluşan bir toplum profili yaratmak, Kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörle işbirliğine dayalı faaliyetler yürütmek, Mardin’de yeni eğitim yöntem ve teknikleri geliştirilerek, özel gereksinimli çocukların kaliteli ve etkin eğitime ulaşabilmesine olanak sağlamak ve ülke geneline yaygınlaştırılmasını sağlamayı ilke ediniyor.
Dernek merkezinde tüm özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler ücretsiz seminerlerle eğitimler verilecek, Eğitilen ebeveyn çocuğunun tanısına göre evde çocuğuna özel eğitim verebilecek.
Bölgede ilk olma özelliği taşıyan dernek, Ailelere ücretsiz eğitim hizmetleri sunuyor. iletişime geçmek isteyen özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler derneğin sosyal medya sayfalarından irtibat sağlayabilir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın