‘Çözüm süreci bölgede huzuru hakim kıldı’

 • Haberin Tarihi: 27 Nisan 2015
 • Bu haber 988 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
‘Çözüm süreci bölgede huzuru hakim kıldı’

AK Parti Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu, “Geçmişte Kürtçe konuştuğum için 5 yıl denetimli serbestlik yasasına tabi tutuldum. Ama şimdi çok şükür isteyen Süryanice, isteyen Kürtçe, isteyen Arapça konuşabiliyor” dedi.

Seçim çalışmalarını sürdüren Miroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin, bölgede huzur ve refahı hakim kıldığını söyledi.
Sürecin bölgeye getirdiği huzur ve güvenin herkes tarafından benimsendiğini ve her vatandaşın bu süreci sahiplendiğini beliren Miroğlu, “Çözüm Sürecinin başarıya ulaşacağından hiç kimsenin bir kuşkusu olmasın” dedi.
Miroğlu, PKK’ya yapılan silah bırakma çağrısının önemine işaret ederek, “Seçimden önce Abdullah Öcalan’ın ifade ettiği gibi bahar aylarında bir silahsızlanma kongresi toplansaydı ve geri çekilme kararı alınsaydı zannediyorum ki bu seçimi Türkiye çok daha barışçıl ve huzur dolu bir ortam içerisinde geçirirdi” diye konuştu.

“İnkar dönemi geride kaldı”
Türkiye’de son yıllarda yapılan düzenlemeler sayesinde inkar döneminin sona erdiğini vurgulayan Miroğlu, şöyle devam etti:
“İnkar dönemi geride kaldı. Eğer inkar dönemi bitmeseydi belki de bizim gibi insanlar hala bir takım Kürt siyasi partilerinde çalışıyor olacaktı. Ama bugün Muhsin Kızılkaya, ben ve başka arkadaşlarım AK Parti’den yana bir tercih yaptıysa inkar dönemi bittiği içindir. Kürt ve Türk siyasi birliğine bundan sonra da parlamentoda hizmet vereceğimize inandığımız içindir.”
Geçmiş yıllarda kardeş kanının döküldüğü topraklarda büyük acılar yaşandığını ifade eden Miroğlu, “Bütün bu yaraları kapatmanın yolu, Türkiye’yi temsil eden AK Parti’de birleşmektir” dedi.

“Herkes istediği dili konuşabilir”
Miroğlu, geçmişte Türkiye’de dil yüzünden büyük problemlerin yaşandığını hatırlatarak, hükumetin yaptığı demokratik yasalarla bunun da aşıldığını söyledi.
Bağımsız milletvekili adayı olduğu 2007 yılında Mersin’deki seçmenlerine Kürtçe hitap ettiği gerekçesiyle yargılandığını dikkati çeken Miroğlu, artık herkesin istediği dilde konuşabilme hakkının olduğunu ifade etti.
Miroğlu, kendisinin de Kürtçe ve Arapça konuştuğuna değinerek, “Kürtçe konuştuğum için 5 yıl denetimli serbestlik yasasına tabi tutuldum. Ama şimdi çok şükür isteyen Süryanice isteyen Kürtçe isteyen Arapça konuşabilir. Bunun kıymetini hepimizin bilmesi lazım” dedi.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • fevzi
  28 Nisan 2015 15:18

  SEVGİLİ MARDİNLİ HEMŞEHRİLERIM
  AKP,nin yaptığı en iyi iş ve başarısında pay sahibi olan işler, sudan ucuz ,solcuları,ve sözde kürtleri bulup satın almasıdır. bunlar özellikle mardin batman kars ve adıyaman,da ,çok bulunur örneğin, yeni anayasa grişim grubu ismi altında ,oluşturduğu grup ,ve o,gruptan bugun kars 1.sıra mv,adayı olan zat ve mardindeki miroğlu,gibi bazı sözde yazar kürtler,özellikle batmana dikkat çekiyorum bu zatlar kendilerini çok iyi bilirler ,yani anlatmak istediğim ucuz insanlarla başarı elde ede biliyor.akp.
  halkına komşusuna arkadaşına ve geçmişte yoldaş dediği insanlara ,ihanet eden,,bu insanlarda kime ne hayır gelır..bunca geçmişi satanlar yarın akp,yide bir paraya satacakları muhakkaktır.
  onun için sevgili mardinliler ben bir mardin arabı olarak, oylar ucuz insanlara değil mangal gibi yüreği olan HDP,,lilere yakışır,ve onlaravermeliyzı komşu ve hemşehrilerimizi bağrımıza basalım.
  inanıyorum,ki HDP barajı aşmassa aşamassa ,sistemın bugünkü hükümeti batıyı kürdistanlılara başka değimle güney doğu lu lara zehir edecek ve hiç kimse batıda dilediği gibi yaşayamayacak.
  lütfen aklınızı başınıza alın MİTHAT SANCAR hoca gibi ve diğer vekil adaylarımız gibi değerleri taşıyıp mardinde tulum çıkaralım. akp,0,SIFIR çekmeli hadi gazağınız mübarek olsun,OYLA HDP,YE,FİRE VERMEYELIM SÜRİYE ,CELLADLARINA,YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ..

Bir Yorum Yazın