Cumhuriyet bayramı kutlandı

  • Haberin Tarihi: 29 Ekim 2015
  • Bu haber 925 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Cumhuriyet bayramı kutlandı

Mardin’de Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törene, Vali Ömer Faruk Koçak, Garnizon Komutanı Tuğgenerel Salih Kırhan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Pekcan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa İmrak ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Koçak, buradaki konuşmasında, Cumhuriyetin ilanının ülke için dönüm noktası oluşturduğunu söyleyerek, Cumhuriyetin Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Koçak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Cumhuriyet Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Arnavut’u, Arab’ı, Gürcü’sü, Sünni’si, Alevi’si ile ulusumuzun unsurlarının katkı sağladığı müşterek bir ürün, ortak bir mirastır. Türkiye Cumhuriyetinin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur, olacaktır. Dün olduğu gibi bugün de kendine karşı oynana her türlü oyunu sahiplerinin suratlarına çarpacak olan bu millet, gelecek yıllara mührünü vurma azim ve kararlılığındadır.”
Tören, il genelindeki atletizm yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve halk oyunları gösterileriyle son buldu.

Midyat
Cumhuriyet Bayramı Midyat ilçesinde de coşkuyla kutlandı. Hükümet Konağı karşısındaki Atatürk Anıtı önündeki törene, Kaymakam Oğuzhan Bingöl, İlçe Garnizon Komutanı Kurmay Albay Tevfik Kurnaz, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt ilçedeki yöneticiler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törene, ilçedeki Suriyeli Geçici Eğitim Merkezi Medreset-ü Zehra, Midyat Konaklama Tesisi Eğitim Merkezi Suriye Okulu ve Konaklama Tesisi Eğitim Merkezi Irak Okulu’nun öğretmen ve öğrencileri de katıldı.
Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, şiir, kompozisyon, resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Törende daha sonra resmi geçit yapıldı.

Kızıltepe
Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde törenle kutlandı.
Kızıltepe Stadında, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kızıltepe Kaymakamı Ali Güldoğan’ın konuşmasıyla devam etti.
Güldoğan, “Bu gün, büyük Atatürk’ün önderliğinde verilen istiklal mücadelesi sonunda kurtuluş destanının gururunu heyecanını ve bu destanının varış noktası olan Cumhuriyetin ilanın 92. yıl dönümünü tüm yurtta olduğu gibi Kızıltepemizde de ilk gün gibi kutlamanın haklı heyecanını yaşıyoruz” dedi.
Tören, öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları gösterisi sunmasının ardından sona erdi.
Törene, 4. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Uğur Şenol, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Koray Süer, İlçe Emniyet Müdürü Aykut Çetinkaya ve vatandaş katıldı.

Ömerli
Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü, Ömerli ilçesinde törenle kutlandı.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ömerli Kaymakamı Erol Korkmaz’ın konuşmasıyla devam ettti.

Korkmaz, “Türk Milleti, Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatımızın vaz geçilmez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı bilmiştir” dedi. Öğrencilerin şiirler okuduğu ve halk oyunları gösterisi sunduğu tören, resmi geçitle son buldu.
Törene, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Recep Erol, Cumhuriyet Savcısı Erkan Demirkaya, Emniyet Amiri Adem Paksoy, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve vatandaş katıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın