Daha Sağlam Adımlarla -KADININ GÜCÜ-

  • Yazının Tarihi: 20 Eylül 2019
  • Yazar: Vehap ERdoğan
  • Bu yazı 530 defa okundu.
  • Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Birlik, beraberlik, başarı, şefkat, merhamet, özveri, azim, hırs, başarı, aile havası, bağlılık, gönüllülük ve daha bir çok güzel terimin bir çatı altında toplandığına şahit oldum.

Birçok okurun “hadi canım sen de” dediğini duyar gibiyim.

Evet sevgili okurlarım bu söylediğim durum bir iddia değil. Bir senelik gözlemlerimin sonucu.

Bu müthiş oluşumu bize de söyle biz de bilelim diyecek olursanız hemen merakınızı gidereyim.

Evet bu oluşum, maçlarını büyük bir zevk ile izlediğim Mardin Büyükşehir Başakspor Kadın Basketbol Takımı.

Geçen sene bu takım ligde tutunamaz diyenlere başarısıyla en güzel cevabı veren takım.

Geride bıraktığımız sezonda Mardinlilere ve sporseverlere deyim yerinde ise basketbol ziyafeti sunarak ligi üçüncü sırada bitiren potanın başakları, federasyon kupası ve lig için hazırlıklarını sürdürüyor.
Tüm sporseverler gibi takımın durumunu, yeni transferlerini ve hedeflerini sezon başlamadan merak ettiğim için soluğu takımın antrenmanlarını sürdürdüğü kapalı spor salonunda aldım.
“Bu takıma bu kadar güzel methiyeler diziyorsun da onlar da herkes gibi işlerini yapıyorlar” da diyebilirsiniz. Sizlere hak veririm elbette ki.

Fakat bu bahsettiğim müthiş takım sporcuları, hocaları (kendi tabirleri ile “ablaları”) Selen Erdem ile her hafta sosyal sorumluluk projelerine de katılmayı ihmal etmiyorlar.

Bazen sporu sevdirmek adına okullara gidip öğrenciler ile bir araya geliyorlar, kimi zaman da çocuk sevgi evlerinde aile sevgisine, anne şefkatine muhtaç çocuklar ile bir araya gelerek onların bu özlemini gideriyorlar.

Bunun gibi daha birçok güzel yanlarını sayabilirim.

Birliktelik kavramının en güzel karşılığı olan bu takımın hele ki gözlerimden yaş akmasına sebep olan başka bir özelliğini de duyduğumda, ne yazarsam yazayım eksik kalır düşüncesine kapılmama neden oldu. (Takımın bu ince davranışını ve şefkat dolu yönünü hassas olduğu için yazmamaya karar verdim)
Bu güzel davranışlarını duyan, bilen herkes gibi beni de duygulandırdı.
Bu takım Mardini öyle çok sevdi, Mardinliler de bu takımı o kadar sahiplendi ki doğan çocuklarına “Selen” ismini koyacak kadar.
Gelin en son durumları ve merak ettiklerimizi takımın koçu Selen Erdem’den dinleyelim.

Sizin adınıza merak edilenleri ben sordum kendisi de içtenlikle cevapladı.

Geçen seneye göre bu sene arasında takımda ne gibi farklılıklar oldu?
-Geçen seneki başarımız ile ligi üçüncü sırada bitirdik. Yeni transferlerimiz var. Federasyon kupası ve uzun bir maraton olan ligimizi göz önünde bulundurup kendi pozisyonlarında değerli ve önemli oyuncular transfer ettik. Antrenmanlarımız devam ediyor. Her oyuncunun süre alabileceği ve Mardin için kanının son damlasına kadar savaşacak olan bir oyuncu topluluğu oluşturduk. Bu sene rotasyonumuz daha geniş. Seyir zevki yüksek maçlar izletmeye devam edeceğiz. Bir aile havası yakaladık burada. Daha sağlam adımlar atarak sezon sonunda ipi göğüsleyen takım olmak istiyoruz. Geçen sene yarım bıraktığımız işi bitireceğiz.

Mardinli sporseverleri nasıl buldunuz?
– Abartısız söylüyorum Süper Lig dahil olmak üzere hiçbir kadın basketbol takımının arkasında böylesi bir taraftar yok. Deplasmana her gelen rakibimiz taraftarımızdan çekiniyor, seyirci baskısı bizim için müthiş bir itici güç basketbol Mardinli vatandaşlar için hafta sonları sosyal bir aktivite oldu. Mardinli vatandaşlarımız haftalık programlarının içine basketbolu da dahil etti. Kitlemiz her geçen gün büyüyor, bu da bizi fazlasıyla memnun ediyor.

Altyapı ile ilgili çalışmalarınız var mı?
Geçen sene okullara gidip basketbola ilgi duyan Öğrenciler ile bir araya geliyorduk. Bu sene Federasyon Kupası erkene alındı. Federasyon Kupası’ndan döner dönmez basketbola ilgi duyan kızlarımız ile bir araya gelip onları takıma kazandırmaya çalışacağız. Özellikle kötü alışkanlıklarından arınıp takıma dahil ederek kazanacağımız bir tek kızımız bile bizim için çok büyük bir kazanç olacaktır.

Mardin’e gelmeden önce bu kadarını bekliyor muydunuz?
-Mardin’e gelmeden önce Tabii ki de bu kadarını hayal bile etmiyordum. Buraya geldikten sonra bu müthiş desteği, ambiyansı ve atmosferi gördükten sonra insan başarılı olmayı daha çok istiyor.

Herhangi bir hedefiniz var mı, ya da sezon başlarında hedef koyuyor musunuz?
– Bir işi başarmadan önce, bitirmeden önce asla hedeflerden bahsetmek istemem. Bir şeyin sözünü verip yerine getirememek çok üzücü olur. Fakat hem federasyon Kupası hem de ligde en son ana kadar ve kanımızın son damlasına kadar Mardin için savaşacağımızın sözünü veriyorum.

Maç esnasında durumlar kötüye gittiğinde, siz sinirlenip ceketinizi çıkardığınız andan itibaren sporcularınız oyunu döndürüyor. Ceketinizin sırrı ne?
-Normalde çok sakin kalmaya çalışan bir insanım ama sahada sakin kalamıyorum. O atmosfer ve ambiyansta içimdeki adrenalin geçmiyor, o anı yaşıyorum. Tribündeki birçok kişi sizin gibi bu durumu fark etmiş, o ceket fırlayıp çıktığında sanırım kızlarda bu refleksin sonucunda o durumu görüp daha çok motive oluyorlar ve maça dört elle sarılıyorlar. Geçen sene sinirli ve gergin olduğum anlarda 5 tane taktik board’u kırmışım. Tabii bunların hepsi o anı yaşadığım için oluyor.

Bizim toplumumuzda normalde iki kız kardeş bile anlaşamıyorken, siz bu kadar kızı aynı anda nasıl idare edip motive edebiliyorsunuz?
-Bize çok büyük bir destek var, neredeyse şehirdeki herkes bize destek veriyor. bu birlikteliğimizi daha kolay kılıyor. 12 kadına aynı anda, aynı seviyede ilgi göstermek oldukça zor. Yeri geldiğinde arkadaş, yeri geldiğinde hoca, yeri geldiğinde de ablaları olmaya çalışıyorum. Bu şekilde davrandığım zaman bunu başarabiliyorum. Bu şekilde aile olabiliyoruz.

Son olarak, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın spora yönelik desteklerini nasıl buluyorsunuz, sizin için ne anlam ifade ediyor?
– Valimiz Mustafa Yaman’ın bize olduğu gibi sporun her dalına müthiş destekleri var. Bu durum Mardin için çok büyük bir kazanç. Sadece Vali bey değil tüm Yaman ailesi bizlere çok büyük destekler veriyor. Hem maddi hem manevi her konuda desteklerini esirgemiyorlar. Maçtan önce takım ısınmaya çıktığında sporcuların gözleri protokol tribününe bakıyor. Tüm sporcular, Vali Bey maça geldi mi diye bakınıyor. Sayın valimiz salona girdiğinde sporcularımız nefes alıyor ve bu sayede maça oldukça iyi başlıyoruz. Sayın Valimizin kıymetli eşleri hanımefendi Gülseren Yaman’ın da üzerimizde çok büyük emeği var o anne şefkatini bizlere fazlasıyla hissettiriyor. Maçtan sonraki kızlara sarılma şekli bizim için her şeyden daha kıymetli.
Bu sene de her kesin desteğine ihtiyacımız var. Mardini çok sevdik burada olmaktan mutluyuz.

Bir Yorum Yazın