Dara Mahallesinde mutlu son

  • Haberin Tarihi: 4 Mayıs 2019
  • Bu haber 435 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dara Mahallesinde mutlu son

Mardin Artuklu ilçesine bağlı Dara Mahallesi’nde önceki gün muhtar adayları taraftarları arasında çıkan silahlı, bıçaklı ve  taşlı, sopalı saldırılardan sonra iki ailenin arasına barış elçileri devreye girerek olay daha çok büyümeden barıştırıldı

Artuklu ilçesine bağlı Dara Mahallesi’nde aralarında husumet bulunan aileler arasında silahlı kavga çıkmıştı.
Dara Mahallesi’nde 31 Mart yerel seçimlerde iki muhtar adayı arasında çıkan ve 3 kişinin yaralandığı kavganın ardından husumetli aileler arasında yeniden tartışma yaşanmıştı.

Mardin İl Müftülüğü Barış Komisyonu Dara Mahallesinde tarafların barışı için Oğuz Jandarma Karakolu’nda bir araya geldiler.

Barış Komisyonunda Artuklu ilçe Jandarma. Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan, İl Müftüsü adına Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı İmam Hatipler Hasan Yenigün ile Emekli İmam Hatip Hıdır Geçit yer aldı.

Muhtar tarafı adına Muhtar İbrahim Bilgiç, Hüsamettin Ediz, Ali Ediz, Ferhan Ediz, Şeyhmus Bilem Dara Mahallesi İmam-Hatibi Taha Bilgiç yer alırken Muhtar Aday Adayı İsmail Bilem, Zahir Kaya, Mehmet Şirin Özbilen, Ferhan Güneş ve Abdussamet Atam hazır bulundular.

Artuklu ilçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan Devlet Yetkisi kendilerinde bulunduğunu ufak bir kargaşadan sonra tarafların birbirine değil, yetkili karakol komutanına başvurmaları gerektiğini belirterek halkın yanında ve 7 gün 24 saat telefonlarının açık olduğunu belirti.

Mardin İl Müftülüğü adına Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı ve komisyonda bulunan Hasan Yenigün ve Hıdır Geçit taraflara vaaz ve nasihatlerde bulundular.

Kızıltepe İlçe Müftüsü Mahsum Taşçı zulmetmekten alıkonulursa insan kardeşlik hakkını yerine getirmiş olur. Niçin hep birlikte barış ve uyum içinde yaşamayalım? Hepimiz aynı yıldızlara bakıyoruz aynı gezegenin üzerindeki yol arkadaşlarıyız ve aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz. Taraflar arasında anlaşmazlıklar, ancak iyi niyetle ve genel çıkarlar adına karşılıklı fedakârlık yolu ile halledilmeli. Silahlar, kötü niyet araçlarıdır. Dedi.

Dara mahallesi Muhtarı İbrahim Bilgiç ise, İnsanlığımızı kaybetmeden bir an önce barışalım diyerek sözlerine başlarken İnsanın hiçbir amacı hic bir görevi barıştan daha değerli değildir Aileler acı çekeceğine istenen görevlerin ve alınan görevlerinde yerin dibine girmesi daha iyi değil mi diyerek, her topluluğun bir kötü tarafı olduğunu, orada çirkin şeyler toplandığını; fakat mahallemizin asil, temiz taraflarının olduğunu, öyle olmazsa mahallede yaşanamayacağını belirterek. İnsanların gözlerini çirkin şeylere dikmemesi, güzel taraflara çevirmeleri ve birbirlerini güzel kıymetlerin çerçevesinde görmeli ve sevmeleri gerektiğini söyledi.

Muhtar Bilgiç, “Mahallemizde bizden yaş olarak daha büyük ve akil büyüklerimiz var. Mahallemizde kardeşçe yaşamak varken, bu büyüklerimiz gençlerimize sahip çıkıp daha güzel günlere hep beraber yaşamanın, kardeşçe yaşamanın tecrübelerini anlatmalarını istirham ediyorum. Mahallemiz dünya gündemine oturmuş konumda,  bu tür konularla  anılması hepimizi derinden üzmektedir. İnşallah bu son olur.” Şeklinde konuştu.

Barıştırılan iki ailenin mensupları daha sonra hep beraber fotoğraf çekerek, Ramazan ayı içerisinde beraber iftar yemeğinde bir araya gelecekleri öğrenildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın