Dargeçit’ten Tarih Fışkırıyor

  • Haberin Tarihi: 4 Aralık 2019
  • Bu haber 4940 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Dargeçit’ten Tarih Fışkırıyor

Dargeçit İlçesi Ilısu Barajı Yanındaki Ilısu Mahallesi’ndeki Boncuklu Tarla, 12 Bin Yıllık Geçmişiyle İnsanlık Tarihine Işık Tutuyor.
Verilen Bilgiye Göre Burada Yapılan Kazıda, “Tarih Boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu Ve Osmanlı’nın Da Aralarında Yer Aldığı 25 Medeniyete Ev Sahipliği Yapan Alanda, “Ilısu Barajı ve Hes Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi Ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar” Kapsamında Mardin Müze Müdürlüğünce 2012 Yılında Başlatılan Arkeolojik Kazı Çalışmalarının 3’üncü Sezonu Tamamlandı.
Yaklaşık 2,6 Hektarlık Höyükte Yüzde 15’i Tamamlanan Kazılarda Elde Edilen Bulgularla, Epipaleolitik Dönemden Geç Çanak Çömlek Öncesi Neolitik Dönem B Evresine Kadar Geçen Süreci İçeren 6 Tabaka Tespit Edildi.
Ev Tabanlarının Altına, Dizleri Karınlarına Çekik Ana Rahmindeki Biçimde Yeniden Doğuş İnancı İle Erkek, Kadın Ve Çocuk Bireylerin Gömüldüğü 69 Mezarda 118 Bireye Ait İskelete Ulaşılan Kazılarda, 4 Steli Bulunan Ve Neolitik Döneme Ait 11 Bin 300 Yıllık Olduğu Tahmin Edilen Tapınak Gün Yüzüne Çıkarıldı.

İSKELETLER ÜZERİNDE 20 BİN BONCUK BULUNDU
İskeletlerin Yer Aldığı Mezarda Neolitik Dönemde Yaşayan Toplulukların Geleneklerini Betimleyen Serpantin, Kireçtaşı, Klorit, Kumtaşı, Kemik, Obsidyen, Fosfat, Bakır, Malakit ve Değişik Çay Taşları Kullanılarak Yapılan Boğa, Geyik, Leopar, Yılan, Akrep Ve Yaban Keçisi Gibi Çeşitli Şekillerde Yaklaşık 20 Bin Boncuk İle Kemer Ve Tokaları, Kemik Kakmalı Süs Eşyası, Düğme, Küpe Ve Değişik Süs Eşyaları Bulundu.
Buluntular, Boncuklu Tarla’nın Mardin Yöresi Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönem Açısından Günümüze Kadar Tespit Edilen İlk Yerleşim Yeri Olduğunu, Hem Yukarı Dicle Bölgesi Hem De Kuzey Mezopotamya Neolitikleşme Süreci Üzerine Önemli Bilgilere Ulaşılmasını Sağladı.

KAZILARIN YÜZDE 15’İ TAMAMLANDI
Boncuklu Tarla Kazılarının Bilimsel Danışmanlığını Yürüten Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ergül Kodaş,, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse Başkanlığında 2012 Yılında Başlayan Kazılarda 3’üncü Sezonu tamamladıklarını Söyledi.
Arkeologlar ve Restoratör İle Geniş Bir Alanda Çalışma Yapıldığını İfade Eden Kodaş, Boncuklu Tarla’nın 2008’deki Yüzey Araştırmasında Tespit Edildiğini, Çok Fazla Boncuk Bulunması Nedeniyle Yörede Yaşayanların Alana Bu İsmi Verdiğini Belirtti.
Kodaş, Höyüğün Yaklaşık 2,5 Hektar Olduğunu, 3 Bin Metrekareden Geniş Bir Alanda Kazı Yapıldığını Dile Getirerek, Bu Sezon Çalışmaların Yaklaşık 1,5 Ay Sürdüğünü Aktardı.
“Alanın Tamamını Düşündüğümüzde Yaklaşık Yüzde 15’i Tamamlandı.” Diyen Kodaş, Bölgenin, Kazıların Yıllarca Sürmesi Gereken Bir Yerleşim Yeri Olduğunu Vurguladı.
Kodaş, Şu Bilgileri Verdi: “Çalışmalar, Yerleşim Yerinin Milattan Önce 12 Binlerde İlk Kez İskan Gördüğünü, Yaklaşık 7 Binlerde İse Terk Edildiğini Gösteriyor. Özellikle Milattan Önce 8 Binlere Ait Çok Fazla Buluntu Var. Çok Sayıda Mezar Ve Mimari Kalıntı Açığa Çıkarıldı. Değişik Hayvan Başlarının Tasvir Edildiği Boncuk Objeler Bulundu. Çok Sayıda Mezarda 100’ü Aşkın İskelet Açığa Çıkarıldı. Kazılarda 20 Binin Üzerinde Boncuk Tespit Edildi. Boncuklar Mezarlarda İskeletler Üzerinde Bulundu. Daha Çok Süsleme Amaçlı Olduğunu, Burada 12 Bin Yıl Önceden Bu Yana Süsleme Yapıldığını Düşünüyoruz.”
Kazılarda Avcı Toplayıcı Toplulukların Yerleşik Hayattan, Üretici Topluma Geçiş Aşamasına Dair Önemli Bilgiler Elde Ettiklerini Aktaran Kodaş, “Buğdayın, Arpanın Evcilleştirilmesi Süreci Üzerine Önemli Bilgiler Veriyor. Hayvanlara Yönelik Yaptığımız Analizler, Yine Burada Keçi Ve Koyunun Evcilleştirilmesine İlişkin Bilgi Edinmemizi Sağladı. Avcı Toplayıcıdan Yerleşik Hayata, Yerleşik Hayattan Da Besin Üretimine Geçen Topluma Dair Çok Önemli Bilgiler Elde Edildi.” Diye Konuştu.
Mardin Müzesinde Görevli Arkeolog Necla Turda Binlerce Yıl Öncesine Ait Objeleri Alandan Topladıktan Sonra Özenle Temizlediklerini Belirterek, “Dokümantasyon Ve Fotoğraflama İşleminin Ardından Müzeye Teslim Ediyoruz. Buluntular Müzede Muhafaza Altına Alınıyor.”

ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. İBRAHİM ÖZÇOŞAR BONCUK TARLASINDA
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Özçoşar, Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Projeyi Yürüten Yetkililer Bonçuk Tarlasına Giderek Bukradaki Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldılar. Özçoşar ve Aksoy İle Diğer Yetkilileri Konuyu Geniş Bir Şekilde Açıklayakrak ”Bu Kazı Çalışmaları Hem İlçeye Ve Hemde Turizm Alanında Büyük Bir Katkı Sağlayacaktır. Bunun Yanı Dünya Tarihine Yeni Bulgular Ve Yeni Tarihi Kalıntılara Işık Tutacaktır”

DARGEÇİT BELEDİYE BAŞKANI AKSOYA ANLAMLI PLAKET
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Özçoşar Mardin Ulucamı Minaresindeki Tarihi Yazıları İçeren Bir Paleket Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoya Takdim Etti.
Özçoşar” Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy Kazı Çalışmalarında Hocalarımıza ve 50’ye Yakın İşçinin Çalıştığı Bu Alanda Göstermiş Olduğu İlgi ve Alakadan Dolayı Bir Teşekkür Plaketi Vermeyi Uygun Gördük. Hem İlçe Halkına ve Hem de Bizlere Verdiği Emek Ve Hizmet Çalışmalarından Teşekkür Ediyorum”
Dargeçit Belediyesi Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Bölgemizde En Değerli Ve Şifalı Ilısu Kaplıcalarının Hayata Geçmesi İle Bölgemizin Çok Önemli Bir Turizm Patlaması Olacaktır. Bölgemizdeki Ilısu Kaplıcaları İnsan Sağlığı Konusunda Büyük Önem Taşıdığı İçin Bunu Biz İlçe Yöneticileri Olarak Bekliyoruz.İnşallah İlçemiz Artık Terörün Değil Huzur Ve Güvenin Kaynağı Olacaktır” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın